INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

AS Roma - Inter Milano 2-4 » Liderul din Serie A mai face un pas către titlu, după ce a întors soarta derby-ului etapei

AS Roma – Inter Milano, 2-4 / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 23:04 / Actualizat duminica, 11 februarie 2024 09:43

AS RomaInter Milano, derby-ul etapei a 24-a din Serie A, s-a terminat cu victoria oaspeților, scor 2-4. Acerbi (17’), Thuram (49’), Angelino (56’ – autogol) și Bastoni (90’ + 3) au marcat golurile milanezilor, în timp ce pentru romani au punctat Mancini (28’) și El Shaarawy (44’).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 17, când Acerbi a înscris printr-o lovitură de cap boltată. Reușita sa a fost validată după consultarea VAR pentru un potențial offside care l-ar fi încurcat pe portarul Patricio să poată interveni.

Real Madrid, lecție de fotbal pentru Girona! Liderul din La Liga a spulberat revelația din Spania
LA LIGA

AS Roma - Inter Milano, 2-4 » Remontada liderului din Serie A

Romanii au replicat pe tabela de marcaj în minutul 28, când Mancini a egalat tot printr-o lovitură de cap din centrarea lui Pellegrini. Același Pellegrini i-a livrat pasa decisivă lui El Shaarawy, care a adus formația din capitala Italiei în avantaj pentru singura dată în derby cu o finalizare superbă. Mingea a lovit de două ori bara înainte să intre în poarta apărată de Sommer.

Inter Milano a intrat mult mai decisă în a doua repriză și a reușit să întoarcă soarta partidei în favoarea sa. Thuram, în minutul 49, a transformat ca un atacant veritabil centrarea livrată de Darmian și a adus egalarea la 2.

Nerazzurri au trecut în avantaj în minutul 56, când Angelino și-a introdus balonul în proprie poartă, forțat să greșească de același Marcus Thuram. Scorul final, 4-2 pentru Inter Milano, a fost stabilit de Bastoni în al treilea minut al prelungirilor, când pe un contraatac a transformat assistul lui Arnautovic.

În urma acestui rezultat, Inter Milano adună 60 de puncte și își consolidează poziția de lider în Serie A. Juventus, principala urmăritoare, se află la 7 „lungimi” distanță.

AS Roma rămâne cu 38 de puncte pe locul 5, însă are o partidă în plus disputată față de rivala concitadină Lazio (locul 6, 36 de puncte) și câte două jocuri mai multe decât: Bologna (locul 7, 36 de puncte), Napoli (locul 8, 35 de puncte) și Fiorentina (locul 9, 34 de puncte).

VIDEO Imagini emoționante cu Mourinho la despărțirea de AS Roma

Imaginea postată de Gică Popescu, după meciul petrecut de Drăgușin pe banca lui Tottenham: „Hmmm...”
Tottenham - Brighton 2-1