INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BASTIA - PSG 0-1

Atacat cu bățul! Parizianul Lucas Moura a fost victima unui fan Bastia când se pregătea să bată un corner

Articol de - Publicat duminica, 14 august 2016 00:00

Puțin fotbal, un singur gol și două incidente reprobabile. Acesta a fost, pe scurt, meciul de debut al noii ediții de campionat în Franța, Bastia - PSG 0-1.

În minutul 67 al partidei, la 0-0, parizianul Lucas Moura s-a dus la colțul terenului să execute un corner. Dar când s-a întors cu spatele, un suporter local cocoțat pe gardul ce desparte tribuna de teren l-a atacat cu coada lungă, de plastic, a unui steag.

Moura a căzut la pământ și arbitrul Schneider a întrerupt partida două minute, până ce stewarzii au calmat spiritele. Tensiunea s-a mutat în final pe gazon (90+1), când Blaise Matuidi (PSG) a declanșat o încăierare generală după o intrare dură la Djiku. Adrenalină pură!

"Am fost lovit la cap! De câte ori evoluăm pe acest stadion se întâmplă ceva reprobabil. Aici nu sunt condiții pentru fotbal"