INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUGSBURG - BAYER LEVERKUSEN

Augsburg - Leverkusen 0-1 » Descătușare în prelungiri! Bayer dă lovitura în '90+4 și o ține pe Bayern la distanță

Augsburg - Bayer Leverkusen / foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 18:26 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 18:28

Bayer Leverkusen a învins-o pe Augsburg în etapa 17 din Bundesliga cu un gol venit în prelungiri, minutul 90+4, scor 1-0.

Programul complet și rezultatele din Bundesliga

Bayer Leverkusen a reluat seria meciurilor oficiale cu o deplasare complicată, la Augsburg, unde numai o echipă câștigase în acest sezon, Darmstadt, pe 7 octombrie 2023.

Trupa lui Xabi Alonso a dominat la toate capitolele, de la posesie la ocazii de gol și cornere, dar s-a chinuit la finalizare. Absența vârfului Victor Boniface, golgheterul echipei, s-a simțit din plin.

Cum își plătește Eric Dier transferul la Bayern
TRANSFER

Bayer Leverkusen a învins-o pe Augsburg cu gol în minutul 90+4

Bayer a ratat pe bandă rulantă, a scăpat în minutul 72, când golul lui Tietz a fost anulat pe motiv de ofsaid, apoi a dat lovitura în prelungiri. De nicăieri, în minutul 90+4, a venit șutul năprasnic al lui Exequiel Palacios, aflat în locul potrivit la momentul potrivit.

A fost al treilea gol pentru mijlocașul argentinian în acest sezon de Bundesliga, unul care o duce pe Leverkusen la 45 de puncte, 4 peste Bayern Munchen. Bavarezii au, însă, un meci în minus.

FINAL » Augsburg - Bayer Leverkusen 0-1

• A marcat: Palacios '90+4

Augsburg - Bayer Leverkusen, echipele de start:

Augsburg (4-4-2): Dahmen - Mbabu, Gouweleeuw, Uduokhai, Iago - Jensen, Rexhbecaj, Dorsch, Vargas - Tietz, Demirovic
Rezerve: Beljo, Breithaupt, Engels, Gumny, Koubek, Maier, Michel, Pfeiffer, Winther
Antrenor: Jess Thorup

Bayer Leverkusen (3-4-1-2): Hradecky - Stanisic, Andrich, Hincapie - Frimpong, Xhaka, Palacios, Grimaldo - Hofmann - Hlozek, Schick
Rezerve: Amiri, Fosu-Mensah, Kovar, Mbamba, Onyeka, Puerta, Tah, Tella, Wirtz
Antrenor: Xabi Alonso

Vezi și alte știri:

Depunctări în serie, antrenori neplătiți din vară și pericol de excludere » Haos total după ultima decizie a Comisiei de Disciplină
COMISII
Detaliul remarcat de fanii lui Tottenham la primul antrenament al lui Drăgușin: „Râd de 5 minute”
DRĂGUȘIN, LA TOTTENHAM

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni