INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Pierdere uriașă pentru Barcelona înaintea returului cu PSG

Gerard Pique, accidentat în Barcelona - Sevilla // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Gerard Pique, accidentat în Barcelona - Sevilla // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 04 martie 2021 16:56 / Actualizat joi, 04 martie 2021 17:11

Gerard Pique (34 de ani) s-a accidentat în timpul meciului dintre Barcelona și Sevilla, câștigat de catalani cu 3-0. Stoperul spaniol ar putea rata confruntarea cu PSG din Liga Campionilor.

Gerard Pique a fost crucial în calificarea Barcelonei în finala Cupei Spaniei. Golul său din minutul 90+4 a trimis meciul cu Sevilla în prelungiri, unde Barcelona i-a dat adversarei lovitura de grație.

Din păcate pentru fundașul blaugrana, meciul i-a adus și o accidentare. Barcelona a anunțat că Pique a suferit o entorsă a ligamentului lateral intern al genunchiului drept. „Va continua să fie monitorizat de staff-ul medical”, au scris catalanii, care nu au oferit o dată de revenire pentru Pique.

Gerard Pique, accidentat. Ar putea rata meciul cu PSG

Cert este că la ușă bate meciul retur cu PSG din optimile de finală ale Ligii Campionilor, care va avea loc pe 10 martie, în Franța. Iar Pique ar putea absenta, precum și la meciul de sâmbătă din La Liga, cu Osasuna.

Pique revenise de curând pe teren, după ce o accidentare la genunchi l-a ținut pe tușă timp de 3 luni. După doar 5 meciuri jucate, spaniolul se vede nevoit să lipsească pentru încă o perioadă.

15 meciuria jucat Pique în acest sezon. A înscris 2 goluri

VIDEO. Golul lui Pique în Barcelona - Sevilla

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Un fost atacant din Liga 1, cotat acum la 2,3 milioane de euro, ar putea deveni coleg cu Tevez la Boca Juniors

Situație critică la Panathinaikos » Jucătorii au mers la patron să-l demită pe Boloni!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”