INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - GETAFE 1-0

FOTO Barcelona - Getafe 1-0 » Pedri îi salvează pe catalani + Real Madrid a răspuns printr-o victorie pe terenul lui Bilbao

Barcelona - Getafe / Sursă foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
Barcelona - Getafe / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 ianuarie 2023 21:31 / Actualizat luni, 23 ianuarie 2023 00:42

Barcelona a învins-o la limită pe Getafe, scor 1-0, continuând lupta de la distanță cu Real Madrid, care s-a impus pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 2-0. Pedri a adus victoria catalanilor, aducând trei puncte importante într-un meci în care băieții lui Xavi n-au impresionat în mod deosebit.

Trupa blaugrana a început meciul cu emoții, asta fiindcă Borja Mayoral, atacantul crescut în curtea rivalei Real, l-a învins pe Ter Stegen după trei minute. Semnalizarea asistentului i-a liniștit pe catalani, golul venind dintr-o evidentă poziție de ofsaid

Amenințată și de poziția din clasament, Getafe a făcut una dintre cele mai bune meciuri ale sezonului și i-a ținut piept mult timp Barcelonei, departe de forma de excepție arătată în Supercupa cu Real Madrid. La singura ocazie importantă a primei reprize, trupa lui Xavi a dat lovitura: Pedri a înscris din centrarea excelentă a lui Raphinha.

+4 FOTO

Barcelona n-a excelat nici în repriza secundă, ba chiar a fost aproape să rămână în „10”, la intrarea întârziată a lui Dembele asupra lui Alderete. Vicecampioana a securizat rezultatul și a pus mâna pe o victorie fără prea multe „artificii”.

Real Madrid, prestație solidă pe terenul lui Athletic Bilbao

Conștientă că riscă să piardă contactul cu Barcelona, Real Madrid n-avea altă soluție decât victoria pe „San Mames”, cu Athletic Bilbao. „Încolțită”, trupa lui Ancelotti a făcut cel mai bun meci din 2023: Benzema a deschis scorul în minutul 24 după o reluare superbă, un stâng imparabil din întoarcere. „Vetaranul” Kroos a închis tabela în minutul 90, iar lupta pentru titlu rămâne deschsiă .

Benzema a înscris superb contra lui Bilbao / Sursă foto: Guliver/Getty Images

FINAL » Barcelona- Getafe 1-0

+4 FOTO

Barcelona - Getafe, echipe de start:

Barcelona: ter-Stegen - Roberto, Kounde, Christensen, Balde - Pedri, Busquets, Gavi - Raphinha, Fati, Dembele
Antrenor: Xavi Hernandez

Getafe: Soria - Suarez, Djene, Duarte, Alderete, Iglesias - Alena, Milla, Algobia - Mayoral, Una
Antrenor: Quique Sanchez Flores

VIDEO Imgini de la antrenamentele Barcelonei

„Monstrul” Haaland i-a mâncat pe „lupi” » Incredibil câte goluri a înscris în 19 meciuri în Premier League!

Napoli, liderul din Serie A, încheie turul cu 50 de puncte și doboară recordul clubului

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului