INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Două meciuri la indigo în Premier League » De Zerbi nu s-a lăsat bătut de Klopp

De Zerbi, alături de Jurgen Klopp/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 18:25 / Actualizat duminica, 08 octombrie 2023 18:55

Brighton a remizat acasă cu Liverpool, scor 2-2, în timp ce West Ham a terminat la egalitate, pe teren propriu, cu Newcastle, tot 2-2. Cele două meciuri au fost, practic, trase la indigo în ceea ce privește evoluția scorului.

În ambele partide, gazdele au condus cu 1-0, oaspeții au întors și au avut 2-1. Gazdele nu au renunțat la luptă și au reușit să egaleze.

Brighton, antrenată de Roberto De Zerbi, fostul jucător de la CFR Cluj, a obținut un nou rezultat bun cu o echipă mare, după ce în acest sezon le-a învins pe Newcastle și Manchester United, cu 3-1.

Dănuț Lupu, încătușat pe aeroport și preluat de autorități » Toate imaginile venite de la reporterii GSP
CONDAMNARE

Brighton - Liverpool 2-2: De Zerbi, egalul lui Klopp

Brighton a deschis scorul după 20 de minute, prin Adingra, după o gafă în apărarea lui Liverpool. „Cormoranii” au întors scorul în 6 minute. Salah a lovit prima dată (40'), cu un șut plasat din careu, din pasa lui Nunez. Apoi, în prelungirile primei reprize,egipteanul a reușit „dubla”, din penalty.

Brighton a egalat în repriza a doua, din fază fixă. Dunk a marat cu piciorul, după o centrare din lovitură liberă a lui March. Liverpool a ajuns la 17 puncte și e pe locul 4, în timp ce Brighton a șasea în Premier League, cu un 16 puncte.

Newcastle a ratat victoria pe final cu West Ham

La Londra, West Ham a deschis scorul cu Newcastle în minutul 8, prin Soucek. Mijlocașul a trimis balonul în poarta goală, după o pasă a lui Emerson.

Newcastle a revenit în repriza a doua, în decurs de 5 minute. La fel ca în celălalt meci, vedeta echipei oaspete a dat „dublă”. Isak a egalat pentru „coțofene” cu un șut plasat, apoi a marcat din nou, cu o execuție fără preluare, din pasa lui Trippier. Kudus a egalat în minutul 89, după un assist al lui Coufal, celălalt internațional ceh de la West Ham

Cele două echipe sunt vecine de clasament, londonezii au 14 puncte și sunt pe 7, iar Newcastle e pe 8, cu un punct în minus.

Arsenal i-a dat lovitura lui City pe final » După 12 înfrângeri la rând, a venit momentul „tunarilor”