INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - CITY 0-1

VIDEO+FOTO Guardiola e UNIC! A intrat în istorie după un gol norocos » Vezi AICI reușita

Manchester City a câștigat derby-ul rundei #6 din Premier League, 1-0 pe terenul lui Chelsea. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 septembrie 2021 17:34 / Actualizat sambata, 25 septembrie 2021 18:35

• E prima înfrângere suferită de Chelsea în acest sezon. Londonezii tocmai au fost depășiți de City în clasament. Ambele au câte 13 puncte, dar campioana se mândrește cu un golaveraj superior.
  • „Cetățenii” și-au luat azi revanșa după finala Ligii pierdută în fața lui Chelsea sezonul trecut, 0-1.

Gabriel Jesus a marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 53: execuție deviată, din întoarcere:

Chiar dacă golul a fost unul norocos, victoria oaspeților e meritată. Pentru prima dată în mandatul lui Tuchel, Chelsea n-a expediat niciun șut pe poarta adversarei.

Pep Guardiola, unic în istoria lui Manchester City

După acest succes, Guardiola a ajuns la 221 de victorii pe banca lui City, record pentru banca tehnică a „cetățenilor”. Tocmai l-a depășit pe Les McDowall (220).

A fost și prima victorie a lui Guardiola împotriva lui Tuchel, de când germanul a venit la Chelsea:

• 0-1 în semifinalele FA CUP (2020/21)
  • 1-2 în Premier League (2020/21)
  • 0-1 în finala Champions League (2020/21)
  • 1-0 în Premier League (2021/22)

Guardiola a devenit astfel singurul manager care i-a învins pe fiecare dintre ultimii 4 manageri de la Chelsea: Antonio Conte, Maurizio Sarri, Frank Lampard și Tuchel.

Băieții sunt cei mai importanți în această victorie. După finala Champions League, am avut multe de discutat. Dar în acest meci nu a mai contat cum am jucat, ci doar rezultatul în fața acestui adversar foarte puternic, pe acest stadion. Am făcut ceea ce a trebuit
Pep Guardiola, antrenor City

Cele mai tari imagini din Chelsea - Manchester City:

+11 FOTO

Lăsați-l pe Ronaldo!” » Faza zilei în Premier League

Manchester United a pierdut meciul de pe teren propriu cu Aston Villa, scor 0-1. În prelungiri, „diavolii” au ratat un penalty, prin Bruno Fernandes.

• Singurul gol al partidei a fost marcat de Kortney Hause: „cap” la colțul scurt, din corner, minutul 88.
  • E primul meci de la revenirea lui Cristiano Ronaldo pe Old Trafford în care acesta nu înscrie.
  • Manchester ocupă locul 4 în Premier League, în vreme ce Aston Villa se clasează pe 7.

Deși Cristiano Ronaldo era pe teren, s-a respectat ordinea executării loviturilor de la 11 metri înainte de transferul acestuia, astfel că Fernandes a „arestat” balonul în finalul partidei (90+3).

Specialistul lui United de la 11 metri a ratat: șut mult peste poartă. E pentru prima dată în carieră când Bruno nu prinde nici măcar poarta de la punctul cu var.

Înainte de execuția propriu-zisă, Emiliano Martinez, portarul oaspeților, a oferit un moment de neuitat: l-a indicat în mai multe rânduri pe Cristiano Ronaldo cu degetul, semn că goalkeeperul argentinian voia ca CR7 să bată penalty-ul - detalii, pe larg, AICI.

United nu mai ratase un penalty în prelungiri din 21 septembrie 2003, Ruud van Nistelrooy cu Arsenal, la scorul de 0-0.