INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RATARE

video + foto Să vezi și să nu crezi! Cea mai mare ratare din cariera lui Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, foto: Getty Images +13   FOTO
Cristiano Ronaldo, foto: Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 12 martie 2024 12:10 / Actualizat marti, 12 martie 2024 12:11

Cristiano Ronaldo, 39 de ani, a fost protagonistul unei ratări incredibile în meciul din sferturile Ligii Campionilor Asiei, unde echipa sa, Al Nassr, a fost eliminată dramatic, scor 3-4 după prelungiri.

Portughezul a ratat din trei metri un gol care ar fi putut asigura calificarea echipei sale în semifinalele competiției.

Cristiano Ronaldo, „trădat” de colegi! Al Nassr, eliminare din Liga Campionilor Asiei după un meci cu 7 goluri, răsturnări de scor și penalty-uri
LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Cristiano Ronaldo a înscris, dar și-a îngropat echipa după o ratare monumentală

Cristiano Ronaldo a produs una dintre cele mai șocante ratări din cariera sa luni seară, în timpul meciului dintre Al Nassr și Al Ain din Liga Campionilor Asiei. Ratarea a venit în minutul 61, la scorul de 2-2, atunci când Ronaldo a dat pe lângă din trei metri, după ce portarul de la Al Ain respinsese fix în piciorul portughezului.

În cele din urmă, portughezul a marcat din penalty în minutul 118 și a făcut 4-3 pentru Al Nassr pentru un scor general de 4-4. Cele două formații au ajuns la penalty-uri, unde Ronaldo a marcat din nou, dar echipa sa a fost eliminată cu 3 la 1. Câștigarea Ligii Campionilor Asiei era principalul obiectiv al șeicilor de la Al-Nassr.

Cristiano Ronaldo, ratare incredibilă în Al Nassr - Al Ain, din sferturile Ligii Campionilor Asiei, scor 3-4 după prelungiri
+9 FOTO

Cristiano Ronaldo va continua lupta pentru un nou titlu în campionatul Arabiei Saudite

Al-Nassr îl va înfrunta pe Al-Ahli vineri, 15 martie, într-un meci aproape decisiv, între echipele de pe locul doi și trei din Liga Saudită. Al-Nassr are un avans de șase puncte față Al-Ahli, dar se află la 12 puncte de liderul Al-Hilal. Ronaldo a fost protagonistul unor scene mai puțin plăcute în ultimele meciuri, atunci când a gesticulat nervos în fața suporterilor care strigau numele rivalului Messi.

Portughezul se pregătește de Campionatul European, acolo unde lusitanii vor avea de înfruntat Cehia, Turcia și o echipă venită de la baraj. Deși nu sunt favoriți, portughezii vor căuta să producă surpriza, așa cum s-a întâmplat în 2016 când au câștigat competiția.

• Articol scris de Mihai Popa

Citește mai mult:

Prima înfrângere pentru Inter Miami în acest sezon » Lionel Messi nu a prins niciun minut
MLS
Remarcatul lui Dragomir după Rapid - FCSB: „I-a desființat pe toți!” » Gigi Becali râdea în trecut de el
RAPID - FCSB 4-0