Comentarii (25)

arsenal_1886  •  13 Mai 2019, 11:27

@ Daniel Grinczweig . Greșita e formularea dvs ,d- le ! Corect e EPL (english premier league ) si nu BPL ( british premier league ) .Echipe din Northen Ireland ,Wales,Scotland nu joaca acolo.Ele au campionatul,sau cupa lor .De citva ani buni Rangers si Celtic vor sa joace in PL .Fara succes însă ,FA nu vor sa schimbe titulatura competiției.Personal , as dori acest lucru .Un meci ManU - Celtic ar aprinde spiritele la fel ca unul LFC-Rangers .Sau mai sti , ar dezlănțui un nou război civil Protestanți vs Catolici.Glumesc,bineînțeles ,deși scoțienii nu o iau ca atare .

Daniel Grinczveig  •  13 Mai 2019, 11:04

Cam aiurea formulată întrebarea care de fapt sunt doua intrebari. Cum sa afirm ca BPL nu e cel mai bun campionat din lume si ca totusi e in competitie directă cu LaLiga? Nu am cum, pentru că asa e formulat. Eventual e cel mai bogat sau cosmopolitism campionat, nicidecum cel mai bun. Valoarea nu sta in grămezile de bani aruncate, ci in modul cum developezi jucătorii de fotbal sa devina fotbaliști.

arsenal_1886  •  13 Mai 2019, 01:02

Pentru NEFERTITI : folositi va rog pluralul- echipe care isi ODIHNESC jucatorii . O dezbatere falsa ! PL a fost si este întotdeauna peste LL. Un meci Wolverhampton-Watford este mai spectaculos decât Real Sociedad-Getafe .Faptul ca toate patru finalistele din Europa sint in acest an din PL spune destul in acest context.Aici fiecare gol ,sau ratare contează enorm .Sane ,in meciul cu LFC,sau Foden cu Spurs ,sau ratarea penalty-ului lui Aubameyang cu Spurs au avut implicații enorme in stabilirea clasamentului final .Crystal Palace vine si ii bate pe Arsenal pe Emirates ,rapind acestora locul trei .Sa nu mai vorbim de "miracolele" din cupele europene : LFC cu Barcelona,Spurs la Ajax ,Man Utd la Paris si Arsenal la Rennes,Napoli si Valencia.Tenacitate,încredere si optimism . Acestea sint ingredientele "spiritului englez" .In Spania găsești numai infatuare si aroganta. Cu asta cred ca am spus esențialul .

Ion-Nelu Nistor  •  12 Mai 2019, 17:50

In afara de cele 4 finaliste sa nu uitam si cele doua echipe din Manchester. Una dintre el chiar Campioana tuturor. Cine se mai poate lauda cu astfel 6 echipe? Nici celelalte nu sunt chiar de lepadat.

manutd.steaua  •  12 Mai 2019, 10:35

Cel mai tare campionat dupa cel din Anglia,e unul cu 2.5 echipe??????

Lucian Postelnicu  •  10 Mai 2019, 21:01
Postat de mosvasile pe 10 Mai 2019, 19:18

Cele doua finale "engleze"din aceasta editie,dau verdictul:in acest an,Premier League e "nomber one"!Banii arabilor,banii rusilor si banii americanilor!Multi bani!Pe langa cei ai englezilor,care nici ei nu sunt putini!In Primera Divizion(mai nou La Liga),nu sunt decat banii spaniolilor!Salariile mari din Premier League vor atrage jucatorii,care pana acum preferau Primera Divizion,numai ca sa joace la sau cu, Real Madrid sau Barcelona!

In legatura cu bani spanililor - uite de cat a transferat Barca si Real - https://www.transfermarkt.co.uk/fc-barcelona/alletransfers/verein/131/https://www.transfermarkt.co.uk/real-madrid/alletransfers/verein/418

Lucian Postelnicu  •  10 Mai 2019, 21:00
Postat de mosvasile pe 10 Mai 2019, 19:18

Cele doua finale "engleze"din aceasta editie,dau verdictul:in acest an,Premier League e "nomber one"!Banii arabilor,banii rusilor si banii americanilor!Multi bani!Pe langa cei ai englezilor,care nici ei nu sunt putini!In Primera Divizion(mai nou La Liga),nu sunt decat banii spaniolilor!Salariile mari din Premier League vor atrage jucatorii,care pana acum preferau Primera Divizion,numai ca sa joace la sau cu, Real Madrid sau Barcelona!

In legatura cu bani spanililor - uite de cat a transferat Barca si Real - https://www.transfermarkt.co.uk/fc-barcelona/alletransfers/verein/131/https://www.transfermarkt.co.uk/real-madrid/alletransfers/verein/418

zorrozabal  •  10 Mai 2019, 19:32

Chiar daca europenii-presa franceza,care alta-ii persiflau ca joaca doar in forta,fara nici o schema de joc,neglijeaza apararea si se napustesc toti in atac-ei bine,lucrurile sau schimbat mult in bine-odata cu importul de jucatori si de antrenori straini!Si facand abstractie de Premier League,vedeti cat de puternica este...Campionship?

mosvasile  •  10 Mai 2019, 19:18

Cele doua finale "engleze"din aceasta editie,dau verdictul:in acest an,Premier League e "nomber one"!Banii arabilor,banii rusilor si banii americanilor!Multi bani!Pe langa cei ai englezilor,care nici ei nu sunt putini!In Primera Divizion(mai nou La Liga),nu sunt decat banii spaniolilor!Salariile mari din Premier League vor atrage jucatorii,care pana acum preferau Primera Divizion,numai ca sa joace la sau cu, Real Madrid sau Barcelona!

demolarii  •  10 Mai 2019, 19:02

Argumentatia se invarte in jurul competitiilor europene. Dar intrebarea e: Care e cel mai bun campionat? Televiziunile considera ca Premier League ofera mai mult spectacol si platesc sume imense, cu toate ca in ultimii 12 ani, cei mai buni jucatori de fotbal din lume au jucat in Spania. Dar spectacolul din Anglia e peste. Iar televiziunile platesc pentru acel nivel. Cat privesc teoriile conspiratiilor, exista o teorie care spune ca suspendarea de 5 ani avuta de fotbalul englez in anii 1985-1990, a avut ca si scop intreruperea suprematiei acestuia la nivel european. Este sustinuta de realitatea castigarii CCE de catre echipe relativ mici din Anglia: Nothingham sau Aston Villa, pe langa clasica Liverpool, in nici 10 ani. Teorie complectata si de Teoria sustinerii echipelor spaniole de catre oficiali UEFA. Ultimul exemplu fiind meciul Juventus-Real din sezonul trecut....

  • 1
  • 2
  • 3