INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY

VIDEO Erling Haaland a marcat la debut pentru Manchester City în amicalul cu Bayern

Erling Haaland a marcat la debut pentru Manchester City în amicalul cu Bayern, Foto: Instagram

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iulie 2022 10:41 / Actualizat duminica, 24 iulie 2022 10:56

Manchester City a învins cu 1-0 pe Bayern într-un meci amical disputat pe stadionul Lambeau Field, din SUA. Noua achiziție a „cetățenilor”, Erling Haaland (22 de ani), a înscris singurul gol al partidei după doar 12 minute.

Fostul atacant al Borussiei Dortmund a ratat primul amical al City, împotriva mexicanilor de la Club America, din cauza unei accidentări.

Mesajul suporterilor din Secuime pentru români: „Nimeni nu ia Ardealul. Viktor Orban nu duce stadionul în Ungaria”
REPORTAJ

Haaland a marcat la debut pentru Manchester City

Haaland a început meciul ca titular și a marcat primul său gol în tricoul lui City în minutul 12. Reușita a venit după o centrare perfectă trimisă de Jack Grealish, internaționalul norvegian finalizând simplu din apropierea porții.

După ce a adus-o pe City în avantaj, Haaland a avut șansa să ducă scorul la 2-0, chiar înainte de pauză, însă șutul său a fost blocat în ultimul moment de Upamecano.

Arsenal a spulberat-o pe Chelsea într-un meci amical » „Tunarul” Gabriel Jesus, de neoprit
ARSENAL - CHELSEA 4-0

Pep Guardiola: „Este important că Haaland a reușit să marcheze”

Pep Guardiola (51 de ani), antrenorul „cetățenilor”, este încrezător înainte de startul noului sezon după al doilea succes consecutiv din presezon.

„Este important că Erling a reușit să marcheze. Vom vedea cum va reacționa la problemele pe care le-a avut în săptămânile precedente. După ce ne întoarcem, vom avem săptămâni întregi pentru a pregăti fiecare meci. În aceste două sau trei săptămâni vom obține cea mai bună formă”, a spus managerul lui Manchester City la finalul partidei.

Manchester City l-a transferat pe Erling Haaland de la Borussia Dortmund pentru 60 milioane de euro, acesta fiind cel mai scump transfer făcut de englezi în această vară.

Meciul a început cu întârziere din cauza furtunii

Partida a fost întârziată din cauza furtunii. Tot din această cauză, arbitrul a fost nevoit să pună capăt meciului în minutul 80.

VIDEO. Rezumatul meciului Manchester City - Bayern (1-0)

• Golul lui Erling Haaland poate fi văzut de la minutul 1:46