INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Caz inedit în Premier League » Everton - Chelsea, prelungit cu 20 de minute

Everton - Chelsea / foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 22:03 / Actualizat sambata, 06 august 2022 23:08

Chelsea a câștigat cu Everton, scor 1-0, în prima etapă din Premier League.

Meciul de pe „Goodison Park” a atras atenția dintr-un motiv inedit. La finalul fiecărei dintre cele două reprize s-au jucat câte 10 minute în plus peste timpul regulamentar

Prima surpriză în Premier League » Liverpool s-a împiedicat de o nou-promovată
PREMIER LEAGUE

Everton - Chelsea 0-1, în prima etapă de Premier League

Everton, echipa lui Frank Lampard, a început cum nu se putea mai rău partida. Fundașul central Godfrey a suferit o accidentare gravă în minutul 10 și a avut nevoie de minute bune de îngrijiri medicale.

Englezul intervenise tare din spate la Havertz, care se afla într-o poziție ideală de centrare, în careu de 16 metri. Chelsea a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 19, dar șutul violent al lui Mount a fost respins de Pickford.

Everton a răspuns prin nou-venitul Tarkowski, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de sub bară de Edouard Mendy.

20 de minute de prelungiri în Everton - Chelsea

Din cauza accidentări lui Godfrey, arbitrul Craig Pawson a arătat 8 minute de prelungiri, dar s-au jucat 10. Chelsea a obținut un penalty în minutul 45+7, după faultul lui Doucoure la Chilwell. Jorginho a transformat fără emoții și a deschis scorul pe „Goodison Park”.

După pauză, Everton avut o șansă bună prin Grey, dar șutul extremei engleze a fost deviat de Thiago Silva și s-a dus pe lângă poarta lui Mendy.

Thomas Tuchel l-a introdus pe teren și pe Cucurella, fundașul stânga adus de la Brighton pentru 63 de milioane de euro. Spaniolul a intrat în locul lui Kalidou Koulibaly, accidentat. Jucătorul crescut de Barcelona a contribuit la ultima mare ocazie a lui Chelsea.

Cucurella a centrat din stânga pentru Sterling, dar șutul englezului a fost deviat și a trecut puțin pe lângă poartă. Arbitrul a arătat 10 minute de prelungiri, dar nu s-a mai marcat și Chelsea a început cu dreptul noul sezon de Premier League.

Barcelona, aproape de o nouă lovitură uriașă! Acordul la care au ajuns catalanii

Super transfer reușit de Galatasaray » O vedetă de la Napoli va juca alături de Cicâldâu