INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL

FOTO+VIDEO Wenger, inamicul public numărul 1 printre fanii lui Arsenal » Un suporter a intrat pe teren pentru a-l bate pe tehnician

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 iulie 2017 22:18

Un suporter al lui Arsenal a intrat pe teren la meciul amical pe care "tunarii" l-au disputat cu Benfica (5-2), iar ținta sa a fost chiar tehnicianul echipei, Arsene Wenger.

Suporterul furios a intrat pe teren în prima repriză și l-a înjurat pe Wenger, însă oamenii de ordine au intervenit înainte ca acesta să ajungă la tehnicianul francez. Chiar și în momentul în care era dus în afara stadionului, fanul și-a continuat tirada la adresa francezului de 67 de ani.

Presa engleză susține că nici Wenger nu a rămas dator și i-a răspuns bărbatului, înainte ca stewarzii să-l scoată de pe suprafața de joc.

"Protestul" de la meciul cu Benfica vine după ce Arsene Wenger a semnat o nouă înțelegere cu gruparea londoneză, valabilă pe două sezoane, în ciuda opoziției puternice a suporterilor, nemulțumiți de rezultatele echipei în ultimii ani.

Arsenal a "demolat" campioana Portugaliei

Englezii n-au avut probleme în a se impune în fața grupării portugheze, deși Wenger a început meciul cu multe rezerve. Cervi a deschis scorul pentru Benfica în minutul 11, însă "dubla" lui Theo Walcott a adus gazdele în avantaj. Cu cinci minute înainte de pauză, Salvio a restabilit egalitatea.

În partea secundă, autogolul lui Lopez și golurile marcate de Giroud și Iwobi au semnat o primă victorie pentru Arsenal la Emirates Cup, turneul amical pe care "tunarii" îl găzduiesc.