INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATHLETIC BILBAO - REAL MADRID

„Grădinița” lui Ancelotti a pornit perfect în noul sezon din La Liga! Bellingham, gol la debutul oficial pentru Real

Real Madrid a început sezonul din La Liga cu o victorie pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 2-0.

Articol de - Publicat duminica, 13 august 2023 00:33 / Actualizat duminica, 13 august 2023 00:33

Carlo Ancelotti schimbă din temelii fața Realului în actuala stagiune. L-a pierdut pe golgeterul Benzema, plecat în Arabia Saudită, iar înaintea duelului cu Bilbao a aflat că nu îl poate folosi nici pe Thibaut Courtois, accidentat grav. Au lipsit din echipa de start de pe „San Mames” și ceilalți „gladiatori” rămași din vechea gardă, Kross și Modric.

Debut de coșmar pentru Harry Kane la Bayern Munchen » Campioana Germaniei a fost zdrobită de RB Leipzig în Supercupa Germaniei
BAYERN - RB LEIPZIG 0-3

Rodrygo și Bellingham, decisivi în Bilbao - Real Madrid

Experiența a fost compensată printr-o vitalitate incredibilă, un presing cum rar a putut fi remarcat în stagiunea precedentă.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 28, prin Rodrygo. Transferul verii în Spania, Jude Bellingham, a debutat cu o reușită pentru Real, iar viitorul arată bine.

Singura veste care a umbrit triumful a fost accidentarea lui Eder Militao din debutul părții secunde.

Real Madrid continuă tot cu o deplasare, la Almeria. Bilbao va trebui să își revină rapid și să aducă puncte de la Osasuna.

FINAL. Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2

Athletic Bilbao – Real Madrid, echipe de start

Athletic Bilbao: Simon - De Marcos, Vivian, Paredes, Lekue - Vesga, Ruiz de Galarreta - N. Williams, Gomez, Munian - I. Williams
Antrenor: Ernesto Valverde

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Militao, Alaba, F. Garcia - F. Valverdem Tchouameni, Camavinga - Bellingham - Rodrygo, Vinicius Jr.
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: San Mames
Arbitru: Jesus Gil