INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - AC MILAN 1-2

VIDEO Răsturnare incredibilă în Inter - Milan! Giroud rezolvă meciul în 3 minute

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 februarie 2022 21:50 / Actualizat sambata, 05 februarie 2022 22:27

AC Milan s-a impus în derby-ul cu Inter, scor 2-1, grație „dublei” lui Olivier Giroud

AC Milan obține un succes uriaș pe terenul Interului și se apropie la un singur punct de primul loc ocupat chiar de marea rivală.

AC Milan, victorie uriașă cu Inter

Considerată favorită înainte de meci, Inter a fost echipa care a lovit prima. În minutul 10, Dumfries a trimis balonul în plasă, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid. „Nerazzurrii” au spart însă gheața în minutul 38, după o lovitură de colț. Perisic a reluat din prima la colțul lung, după ce balonul trimis de Calhanoglu a depășit toată apărarea gazdelor.

AC Milan nu a cedat și a controlat partea secundă. Inter a preferat să închidă jocul și să aștepte o greșeală a adversarilor pentru a da lovitura pe contraatac.

Giroud, decisiv în Inter - Milan

Strategia n-a funcționat însă. Milan a continuat să atace, iar Olivier Giroud a reușit să aducă mult căutata egalare în minutul 75, fiind omul potrivit la locul potrivit. Francezul a fost atent și a împins în poartă mingea deviată după șutul lui Brahim Diaz.

Trei minute mai târziu, același Giroud a marcat din nou. L-a întors din preluare pe De Vrij și a șutat perfect pe jos la colțul lung. Handanovic s-a mișcat greu și n-a mai reușit să intervină.

În prelungiri, Hernandez a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault extrem de dur cu talpa pe glezna lui Dumfries. N-a mai contat însă, „diavolii” reușind să mențină scorul până la final.

AC Milan se apropie de Inter

Astfel, în urma derby-ului della Madonnina, AC Milan ajunge la 52 de puncte și se apropie la un singur punct de Inter, care are însă un meci mai puțin desfășurat.

+28 FOTO

Inter - AC Milan 2-1

Inter și AC Milan, front comun înainte de Derby della Madonnina » Au insistat să plătească 500.000 de euro
INTER - AC MILAN

Inter – AC Milan, echipele de start:

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Lautaro Martinez, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

AC Milan: Maignan - Calabria, Kalulu, Romagnoli, Hernandez - Tonali, Bennacer; Saelemaekers, Kessie, Leao -  Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

VIDEO Cei mai importanți fotbaliști care au jucat la Inter și AC Milan

Citește mai multe știri din Serie A:

Manchester United, eliminată de Middlesbrough din Cupa Angliei la loviturile de departajare » Cristiano Ronaldo a ratat un penalty!

Dani Alves îi contrează pe Xavi și Laporta: „Hai să fim inteligenți”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”