INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

INTER - FIORENTINA 2-1 // Milanezii întregesc un tablou de vis în semifinalele Cupei Italiei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 ianuarie 2020 21:30

Inter Milano a învins Fiorentina, scor 2-1, și s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei.

• Inter o va înfrunta pe Napoli în semifinalele Cupei Italiei. În celălalt penultim act s-au calificat AC Milan și Juventus.

Candreva a deschis scorul pe Meazza după o gafă în defensiva Fiorentinei. Golul a venit perfect, cu un minut înaintea pauzei. Inter a început avântat repriza secundă, cu 15 minute de iureș la poarta lui Terracciano. Oaspeții au fost însă cei care au trimis mingea în poartă. Caceres, fostul fundaș al lui Juventus, a trimis imparabil cu capul la o fază fixă din minutul 60.

Conte a mutat imediat și l-a trimis în teren în minutul 66 pe danezul Christian Eriksen, aflat la debutul pentru Inter. Golul izbăvirii a venit un minut mai târziu, dar de la Barella, cu o lovitură puternică, în cross, de la marginea careului.

Semifinalele Cupei Italiei, Napoli - Inter și AC Milan - Juventus, se vor disputa în dublă manșă, pe 12 februarie și 4 martie.

FINAL  » Inter - Fiorentina 2-1

• Au marcat: Candreva '44, Barella '67 / Caceres '60

Echipele de start

Inter: Handanovic - Godin, Ranocchia, Bastoni - Candreva, Vecino, Barella, Young - Sanchez - Martinez, Lukaku
Rezerve: Berni, Padelli - Birarghi, Valero, D Ambrosio, De Brij, Dimarco, Eriksen, Esposito, Moses, Sensi, Skriniar,
Antrenor: Antonio Conte

Fiorentina: Terracciano - Milenkovic, Ceccherini, Caceres - Lirola, Benassi, Badelj, Pulgar, Dalbert - Chiesa, Vlahovic
Rezerve: Brancolini, Dragowski - Cutrone, Eysseric, Ghezzal, Montiel, Olivera, L. Ranieri, Sottil, Terzic, Benuti, Zurkowski
Antrenor: Giuseppe Iachini

Inter și Fiorentina luptă pentru ultimul loc

Cupa Italiei își cunoaște deja 3 dintre cele 4 semifinaliste. AC Milan și Juventus se vor înfrunta într-o „dublă” a orgoliilor, în timp ce învingătoarea meciului din această seară va da peste Napoli.