INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - ATALANTA 1-1

Juventus - Atalanta 1-1. FOTO „Bătrâna Doamnă”, pas greșit în Serie A. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty

Juventus - Atalanta. foto: Guliver/Getty Images +7   FOTO
Juventus - Atalanta. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 21:27 / Actualizat miercuri, 16 decembrie 2020 21:33

Juventus a ratat șansa de a se apropia de liderul AC Milan. „Bătrâna Doamnă” a remizat pe teren propriu cu Atalanta, scor 1-1, după un meci spectaculos, în care ambele echipe s-au întrecut în ocazii uriașe.

Formația lui Andrea Pirlo a deschis scorul în minutul 29, prin Chiesa, care a prins un șut de excepție din afara careului. Cu Ronaldo aflat într-o zi mai puțin inspirată, Juventus a mai încercat să mai înscrie, însă a fost lipsită de luciditate la finalizare, Morata fiind la rândul departe de randamentul obișnuit.

Atalanta și-a adus aminte în repriza secundă că a fost una dintre cele mai puternice formații din sezonul trecut. Formația lui Gasperini a reușit să egaleze în minutul 57, prin Freuler. A fost golul care avea să stabilească scorul final al partidei.

Juventus - Atalanta 1-1. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty

În minutul 61, Juventus putea să treacă în avantaj, însă Cristiano Ronaldo a ratat de la punctul cu var, într-una dintre rarele dăți în care superstarul portughez nu reușește să transforme un penalty. „Bătrâna Doamnă” a alergat spre golul victoriei până în ultimele secunde, însă s-a izbit de intervențiile salvatoare ale portarului Gollini, care a prins o zi de excepție.

Juventus - Atalanta 1-1

• Au marcat: Chiesa '29 / Freuler '57