INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN

Meci nebun în Serie A » Milan avea 2-0 cu Lecce la pauză, dar finalul a fost incredibil

Lecce - Milan 2-2/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 noiembrie 2023 18:21 / Actualizat sambata, 11 noiembrie 2023 18:52

AC Milan a remizat în deplasare cu Lecce, scor 2-2, la capătul unui meci spectaculos din etapa #12 din Serie A.

Desfășurarea a fost una incredibilă. Milan avea 2-0 în minutul 35, a fost egalată în interval de 5 minute în repriza a doua și chiar putea să piardă. Lecce a avut un gol anulat de VAR în prelungiri.

Marius Șumudică, la a treia victorie la rând » Maxim și Drăguș au marcat pentru succesul lui Gaziantep
TURCIA

Pe lângă faptul că s-a încurcat cu Lecce, Milan a mai suferit o pierdere. Leao s-a accidentat în startul meciului și a fost schimbat cu Okafor după 10 minute.

Lecce - AC Milan 2-2, meci nebun în Serie A

Milan a deschis scorul prin Giroud. Francezul a trimis cu pieptul în plasă din apropiere, după o centrare în forță a lui Theo Hernandez. Avantajul a fost dublat de Reijnders, care a marcat primul gol pentru Milan. A avut noroc, șutul lui din careu a trecut printre picioarele portarului advers.

În repriza a doua, Sansone a redus din diferență cu un șut în vinclu din apropiere, după o pasă cu capul a lui Blin. Marcatorul lui Lecce a punctat și la capitolul assist-uri, i-a pasat decisiv lui Banda, care a trimis imparabil în plasa laterală, fără să îi dea vreo șansă lui Maignan.

Lecce putea obține victoria în minutul 90+4, însă golul lui Piccoli a fost anulat de VAR pentru fault. Remiza reprezintă un mare pas greșit pentru Milan, care poate rămâne la 8 puncte în spatele lui Inter. Rivala din oraș are meci acasă, cu Frosinone, duminică de la ora 21:45.