INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Norvegia - Austria 1-2 » Pericol! Victorie ușoară la Oslo pentru viitoarea adversară a României în Liga Națiunilor

Norvegia - Austria 1-2 FOTO twitter.com/oefb1904

Articol de - Publicat vineri, 04 septembrie 2020 23:47 / Actualizat sambata, 05 septembrie 2020 00:19

Austriecii sunt puternici. Chiar și fără Alaba și Arnautovici, i-au învins ușor pe norvegieni chiar la Oslo.

Ar trebui să jucăm mult mai bine luni, la Klagenfurt, pentru a rezista în fața Austriei. Echipa lui Foda e solidă, puternică, dar știe și să paseze, să combine, fiind foarte periculoasă în ofensivă, inclusiv pe contraatac.

Vezi AICI programul din Liga Națiunilor!

Chiar și fără 4 oameni (Alaba, Arnautovici, Laimer și Lazaro) și cu un debutant la start, Baumgartner (21 de ani, Hoffenheim), austriecii i-au dominat din primul minut pe norvegieni, cei care ne-au chinuit pe noi în preliminariile CE 2020. Nordicii nu pierduseră la Oslo în 15 meciuri la rând. Până azi.

La pauză, oaspeții aveau 10-0 la șuturi (2-0 pe poartă), deschizând scorul la prima minge cadrată: Gregoritsch (35), cu o finalizare frumoasă, acrobatică. În minutul 54, s-au desprins, după golul lui Sabitzer din penalty.

Apoi, s-au relaxat puțin. Și, pe acest fond, Haaland s-a trezit și a punctat la întâia sa ocazie. 1-2 (66). Primul gol oficial la națională al copilului teribil de la Dortmund. Dar gazdele tot au pierdut.

La final, austriecii au avut 15-3 la șuturi. 6-1 pe poartă!

NORVEGIA - AUSTRIA 1-2
(Haaland 66 - Gregoritsch 35, Sabitzer 54 penalty)

NORVEGIA: Jarstein - Elabdellaoui, Reginiussen, Ajer, Aleesami - Thorsby (60 Linnes), Berge, Normann, Johansen (68 Henriksen) - King (64 Sørloth), Haaland. Antr. L. Lagerbäck
AUSTRIA: A. Schlager - Lainer, Posch, Hinteregger (40 Dragovici), Ulmer - Ilsanker, X. Schlager - Onisiwo (86 Baumgartlinger), Sabitzer, Baumgartner - Gregoritsch (79 Grbici). Antr. F. Foda
A arbitrat Mattias Gestranius (Finlanda)

Clasament Liga B, grupa 1 Liga Națiunilor

ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 1-1 » Tricolorii au luat gol pe final, în superioritate numerică. Clasamentul după prima rundă