INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

FOTO VAR inutil! Două gafe uriașe Premier League » Deciziile care au provocat un scandal uriaș

Poziția în care s-a aflat Danny Ings // foto: Twitter

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 ianuarie 2021 13:44 / Actualizat duminica, 31 ianuarie 2021 14:43

Meciul dintre Southampton și Aston Villa, scor 0-1, a avut parte de două decizii de arbitraj extrem de controversate.

Golul lui Ross Barkley din minutul 41 a decis rezultatul meciului dintre Southampton și Aston Villa. Oaspeții au plecat de pe stadionul „St. Mary's” cu toate cele trei puncte, însă au avut mare noroc, după ce gazdelor le-a fost anulat un gol în minutele de prelungire.

Danny Ings a introdus mingea în poartă în minutul 90+3, dar arbitrul din camera VAR a anulat reușita pe motiv de ofsaid. Iar reluările au arătat că decizia a fost la limită. Ings s-a aflat în ofsaid cu... o parte a mânecii tricoului. Decizia a fost de neînțeles pentru fanii fotbalului englez, care au răbufnit pe rețelele de socializare: „Cum poată cineva cu creier să creadă că ăsta e ofsaid?” sau „VAR este o glumă proastă”.

Penalty neacordat pentru Southampton cu Aston Villa

Aceea nu a fost singura decizie controversată a meciului. Gazdele au cerut un penalty la un henț comis de fundașul dreapta Matty Cash, dar „centralul” Lee Mason a lăsat jocul să curgă, iar nici arbitrul din camera VAR nu a intervenit.

Aston Villa a urcat pe locul 8 în Premier League după victoria de la Southampton, având 32 de puncte după 19 meciuri, în timp ce Southampton rămâne cu 29 de puncte. Pe deasupra, „Sfinții” au și un meci în plus față de Villa.

Citește mai multe știri din Premier League:

Derby fără goluri în Premier League » Manchester United, un nou record! Arsenal, început de an excelent

Reacția lui Marcus Rashford după mesajele rasiste ale propriilor fani: „Sunt un bărbat negru și sunt mândru de asta”