INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

PARMA - UDINESE 2-2 » Parma ratează victoria după un avantaj de două goluri la pauză! Cum s-au descurcat Mihăilă și Man

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 februarie 2021 13:02 / Actualizat duminica, 21 februarie 2021 15:57

Parma și Udinese au remizat în etapa 23 din Serie A, scor 2-2, într-un meci în care au jucat Valentin Mihăilă (21 de ani) și Dennis Man (22).

Programul + rezultatele rundei #23 din Serie A

Prima repriză a fost la discreția gazdelor. Parma a început perfect și după 3 minute se afla în avantaj, grație golului înscris de „vârful” danez Andreas Cornelius. Scorul s-a făcut 2-0 în minutul 32, după o fază care l-a avut drept protagonist pe Valentin Mihăilă, titular astăzi pe „Ennio Tardini”.

Valentin Mihăilă, decisiv în prima repriză

Mihăilă a obținut un penalty pentru echipa sa la capătul unei acțiuni spectaculoase, în care a accelerat excelent și a fost faultat de Becao, arbitrul dictând lovitură de pedeapsă. Juraj Kucka a transformat lovitura de la punctul cu var și le-a permis „cruciaților” să intre cu un avantaj de 2 goluri la pauză.

În prima repriză Mihăilă a văzut și cartonașul galben, după o alteracție avută cu mai mulți dintre jucătorii oaspeților.

Dennis Man, introdus în repriza doua din Parma - Udinese

A doua parte le-a aparținut în totalitate celor de la Udinese. Stefano Okaka a redus din diferență în minutul 64, iar oaspeții au accelerat pentru a obține egalarea. Totuși, mai aproape de gol a fost Parma, chiar prin Valentin Mihăilă, la câteva minute după ce a intrat și Dennis Man (minutul 67).

Mingea a ajuns cu noroc la Mihăilă de la un adversar, dar românul a reluat mult peste poartă cu o execuție acrobatică de la marginea careului mic.

Valentin Mihăilă a fost înlocuit cu Vincent Laurini în minutul 79, iar Udinese a salvat un punct în următorul minut. Fundașul olandez Bram Nuytinck a egalat cu o lovitură de cap după o lovitură liberă executată de Thomas Ouwejan.

Cu Dennis Man activ, Parma nu a reușit să mai înscrie. Arădeanul a reușit un dribling de efect și a pasat precis, însă nu a reușit să schimbe soarta partidei. La fel ca Mihăilă, a primit cartonașul galben. S-a întâmplat în minutul 83, după ce l-a doborât pe Rodrigo de Paul, care se apropia periculos de careul emilianilor.

Parma, penultima în Serie A! Clasamentul

Parma - Udinese 2-2

• Au marcat: Cornelius 3, Kucka 32 -pen / Okaka 64, Nuytinck 80
  • Vezi AICI VIDEO

Parma – Udinese, echipe de start:

Parma: Sepe – Conti, Bani, Alves, Pezzella – Kucka, Brugman, Kurtic – Mihăilă, Cornelius, Gervinho
Rezerve: Colombi, Hernani, Brunetta, Cyprien, Gagliolo, Grassi, Iacoponi, Karamoh, D. Man, Osorio, Sohm, Zirkzee
Antrenor: Roberto D'Aversa

Udinese: Musso – Becao, Nuytinck, Samir – Larsen, De Paul, Walace, Arslan, Zeegelaar – Pereyra – Llorente
Rezerve: Scuffet, Gasparini, Ouwejan, Okaka, Nestorovski, Molina, Micin, Makengo, De Maio, Braff, Bonifazi
Antrenor: Luca Gotti

UDINESE (3-5-2): Musso - Becao, Nuytinck, Samir - Larsen, De Paul, Walace, Arslan, Zeegelaar - Pereyra, Llorente
Rezerve: Scuffet, Gasparini, Bonifazi, De Maio, Ouwejan, Molina, Makengo, Micin, Nestorovski, Okaka, Braaf
Antrenor: Gotti

FCSB, afectată de plecarea lui Dennis Man: „Era golgeterul campionatului, un jucător important pentru FCSB”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Gicu Grozav, hat-trick de senzație în Ungaria! A fost introdus în minutul 55 și a răpus-o pe MOL Fehervar

Everton, prima victorie cu Liverpool, pe Anfield, după 22 de ani! Echipa lui Klopp, în criză