INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - CELTA VIGO 4-0

Real Madrid, victorie categorică! Celta Vigo și-a dat două autogoluri + Arda Guler, prima reușită în tricoul madrilenilor

Real Madrid - Celta Vigo 4-0, foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 21:41 / Actualizat duminica, 10 martie 2024 21:41

Real Madrid a învins-o pe Celta Vigo, scor 4-0, în etapa #28 din La Liga. Vinicius Junior, două autogoluri și Arda Guler au decis soarta partidei.

Madrilenii erau sub presiune în această etapă după ce Girona și Barcelona, ocupantele locurilor 2 și 3, își câștigaseră meciurile și s-ar fi putut apropia în cazul unui pas greșit.

Festival de goluri după intrarea lui Radu Drăgușin » Cum s-a descurcat în Aston Villa - Tottenham
Aston Villa - Tottenham

Celta Vigo, două autogoluri în meciul cu Real Madrid

Madrilenii au început în forță partida, iar Camavinga a reluat periculos cu capul în minutul 7, după o centrare din corner venită din partea lui Modric, dar portarul Guaita a respins de sub bară.

Vinicius a deschis scorul în minutul 21, după un corner. Modric a centrat pentru Rudiger, care a trimis cu capul spre poartă, iar mingea a fost respinsă până la atacantul brazilian, care a înscris.

Camavinga putea dubla avantajul echipei sale în minutul 37, însă șutul său a fost respins de portarul oaspeților.

Repriza secundă a aparținut tot Realului. Rodrygo a avut o nouă ocazie în minutul 66, dar portarul celor de la Celta Vigo a fost la post.

În minutul 79, Real Madrid și-a dublat avantajul grație unui autogol. Rudiger a trimis o lovitură de cap în bara transversală, iar mingea a intrat ulterior în poartă după ce l-a lovit pe Guaita, portarul oaspeților.

3-0 s-a făcut în minutul 88. Carlos Dominguez (23 de ani), apărătorul celor de la Celta Vigo, a trimis și el în propria poartă.

Dezastrul a fost complet pentru Celta Vigo în minutul 90+4. Arda Guler, introdus pe teren în minutul 89, a înscris primul gol în tricoul Realului, după o acțiune personală.

S-a terminat 4-0 pentru Real Madrid, care își consolidează poziția de lider în La Liga, după 28 de etape, cu 69 de puncte. Trupa lui Ancelotti are un avans de 7 puncte față de Girona, ocupanta locului 2.

Pentru Real urmează duelul din deplasare cu Osasuna, care va avea loc pe 16 martie.

Clasamentul din La Liga

FINAL » Real Madrid - Celta Vigo 4-0

Real Madrid - Celta Vigo, echipe de start:

Real Madrid (4-3-3) : Lunin - Lucas Vazquez, Nacho, Ferland Mendy - Camavinga, Modric, Valverde - Brahim, Vinicius, Rodrygo

Rezerve: Kepa, Diego Pineiro, Carvajal, Kroos, Joselu, Tchouameni, Dani Ceballos, Fran Garcia, Arda Guler

Antrenor: Carlo Ancelotti

Celta Vigo (3-5-2): Guaita - Unai Nunez, Carl Starfelt, Javier Manquillo - Manu Sanchez, de la Torre, Fran Beltran, Oscar Mingueza, Jonathan Bamba - Strand Larsen, Iago Aspas

Antrenor: Rafael Benitez

Stadion: Estadio Santiago Bernabeu

Arbitru: Mario Melero

Prestația lui Drăgușin din meciul cu Aston Villa, sub lupa unui internațional englez: „Să vă spun ceva!”
Villa - Tottenham 0-4
Alexi Pitu, titular la Bordeaux după 158 de zile! » „A fost răsplătit”