INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Real Madrid - Villarreal 3-2 // FOTO Real respiră, deși a trăit cu sufletul la gură ultimele minute + tricou special pentru Iker Casillas

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 mai 2019 19:08

Real Madrid s-a impus în fața lui Villarreal, scor 3-2, în etapa 36 din La Liga.

Realul a deschis scorul din minutul 2 al partidei, prin atacantul Mariano, care a profitat de o gafă în defensiva adversarilor. Nici Villarreal nu s-a lăsat mai prejos și, în minutul 11 al partidei, a egalat prin Moreno.

„Galacticii” au revenit în avantaj înainte de finalul primei reprize, când Vallejo l-a învins pe Fernandez. În a doua repriză, în minutul 49, Carvajal a pasat perfect în fața porții și Mariano a reușit „dubla”.

În minutull 90+4, Villarreal a dat emoții prin golul marcat de Costa, tot din pasa lui Moreno.

După această victorie, Real Madrid este pe locul 3 în clasament cu 68 de puncte, în timp ce Villarreal este pe locul 15 cu 40 de puncte.

Tricou special pentru Casillas!

Real e alături de fostul său faimos căpitan, Iker Casillas, care a trecut printr-o mare cumpănă a vieții joi, suferind un infarct miocardic acut. Clubul madrilen i-a adresat, aseară, un mesaj video portarului spaniol, înaintea partidei cu Villarreal de pe „Bernabeu”, și i-au dedicat un tricou alb special, cu înscrisul „Suntem cu tine, Iker” (foto).

iker real

Goalkeeperul de 37 de ani, cu 167 de selecții la națională, a adunat 725 de partide pentru „galactici”, cucerind 19 trofee în 16 sezoane, și ar putea fi externat azi, după ce i s-a făcut un stent la artera coronariană dreaptă, cariera fiindu-i aproape terminată.