Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

Redacția GSP și partenerii noștri utilizează tehnologii precum cookies, profilare și prelucrare automata a datelor, pentru a personaliza către tine articolele și reclamele. Prin acceptarea cookie-urilor, ne ajuți să utilizam această tehnologie pe site și să ne finanțăm ziariștii. Ai posibilitatea să iei oricând altă decizie, printr-o simplă revenire pe site. Pentru detalii, te rugăm să citești Documentul de informare a utilizatorilor despre prezenta cookie-urilor pe site și Termenii de utilizare.

DA, AM ÎNȚELES

Campionate

Situație incredibilă în Premier League » O familie se opune construirii unei arene de un miliard de euro!

« Înapoi la articol

Comentarii (9) Adaugă comentariu

liverpool.de.romania  •  13 Ianuarie 2018, 11:36

Postat de ungurul_vesel pe 12 Ianuarie 2018, 17:31

Chelsea este una dintre cele mai scumpe zone rezidentiale daca nu ma insel, asa ca articolul mi-a dat de gandit. Un scurt google m-a lamurit. Nu este vorba de stat in cale, nu este vorba de cumparat casa si de dreptul democratic al cetateanului de a trai in propria curte in conditii decente. E vorba de faptul ca noul stadion urmeaza sa fie atat de mare incat o sa proiecteze o umbra permanenta pe cladirea respectiva. Oamenii au apelat la legea "dreptului la lumina" si au cerut ca stadionul sa fie reproiectat in asa fel incat sa nu proiecteze umbra asupra casei lor si au venit si cu solutii tehnice, problema dateaza inca din 2015, cand stadionul era in faza de proiectare. Ei refuza compensatiile pentru umbra produsa si nu e vorba de mutat sau cumparat cladirea. Articolul e scris in stil "au mauzit de la prietenul meu care are un prieten al carui sora are o colega a carei verisoara e socie cu nepotul femeii de serviciu ce lucreaza la firma de paza care asigura..."

Eu i-as da in judecata si pentru prost gust, sa fiu in locul familiei respective. Cum sa-mi construiesti balega aia de stadion langa casa? Ar fi ca si cum ai locui fix langa stadionul Dinamo.

itrobert  •  12 Ianuarie 2018, 19:20

Corectura: Primarul *** londrei... Am pus eu stelutele de la mine ca sa nu va mai deranjati. Ala e primar de teroristi, ca sa stiti si voi! Sase cifre inseamna si o suta de mii; cred ca e o gluma sa-ti ia casa din Londra pe o suta de mii... Bravo familiei si luat si voi aminte cum trebuie respectat un propietar!

ungurul_vesel  •  12 Ianuarie 2018, 17:32

Postat de onduku pe 12 Ianuarie 2018, 16:03

Penibili! Or fi bolnavi, cu casa lor de doi lei si oameni care se ataseaza de lucrurile materiale. Mai c-as fi crezut ca e Badea Nicolae!

Tot familionul tau nu castiga in cinci vieti cat valoreaza casa aia de doi lei.

ungurul_vesel  •  12 Ianuarie 2018, 17:31

Postat de Viny Popoviciu pe 12 Ianuarie 2018, 16:51

O suma cu 6 cifre (100.000 de lire de exemplu) este o suma mica pentru o casa +teren aferent in londra, cu atat mai mult zona in care va urma sa fie amplasat stadionul, o zona destul de centrala in care valoarea unei case poate sa ajunga și la 1.000.000 de lire.

Chelsea este una dintre cele mai scumpe zone rezidentiale daca nu ma insel, asa ca articolul mi-a dat de gandit. Un scurt google m-a lamurit. Nu este vorba de stat in cale, nu este vorba de cumparat casa si de dreptul democratic al cetateanului de a trai in propria curte in conditii decente. E vorba de faptul ca noul stadion urmeaza sa fie atat de mare incat o sa proiecteze o umbra permanenta pe cladirea respectiva. Oamenii au apelat la legea "dreptului la lumina" si au cerut ca stadionul sa fie reproiectat in asa fel incat sa nu proiecteze umbra asupra casei lor si au venit si cu solutii tehnice, problema dateaza inca din 2015, cand stadionul era in faza de proiectare. Ei refuza compensatiile pentru umbra produsa si nu e vorba de mutat sau cumparat cladirea. Articolul e scris in stil "au mauzit de la prietenul meu care are un prieten al carui sora are o colega a carei verisoara e socie cu nepotul femeii de serviciu ce lucreaza la firma de paza care asigura..."

maistor_kokir  •  12 Ianuarie 2018, 17:07

asta e democratia la nivel maxim, la fel si in dublin, aviva s-a construit cu o peluza handicap, englezii ar trebui sa intrebe albanezii din kosovo cum scapau de familiile de sarbi, care aveau case in zonele de albanezi (si asta cu mult inainte de razboiul din anii 90), sau la noi *** din unele orase, care nu doar ca scapau de unii romani care locuiau in zone centrale , ba chiar ii faceau sa-si vanda locuintele la preturi mult sub piatza ...

ungurul_vesel  •  12 Ianuarie 2018, 16:53

Postat de onduku pe 12 Ianuarie 2018, 16:03

Penibili! Or fi bolnavi, cu casa lor de doi lei si oameni care se ataseaza de lucrurile materiale. Mai c-as fi crezut ca e Badea Nicolae!

Nu toata lumea,inca, se arunca numai dupa bani, exista oameni pentru care ceea ce iti spune inima e mai presus de ce dicteaza banul!

Viny Popoviciu  •  12 Ianuarie 2018, 16:51

O suma cu 6 cifre (100.000 de lire de exemplu) este o suma mica pentru o casa +teren aferent in londra, cu atat mai mult zona in care va urma sa fie amplasat stadionul, o zona destul de centrala in care valoarea unei case poate sa ajunga și la 1.000.000 de lire.

dinamo_fan  •  12 Ianuarie 2018, 16:33

se contruieste si fara acordul lor si la ce galagie o sa fie o sa plece singuri dupa maxim un an si nici nu le mai cumpara cineva vreodata casa.

onduku  •  12 Ianuarie 2018, 16:03

Penibili! Or fi bolnavi, cu casa lor de doi lei si oameni care se ataseaza de lucrurile materiale. Mai c-as fi crezut ca e Badea Nicolae!