INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ARSENAL

Trofeul „Joan Gamper”: BARCELONA - ARSENAL 2-1 // FOTO Cu Lionel Messi doar pe bancă, catalanii s-au impus în ultimul minut

Luis Suarez marchează golul victoriei // foto: Reuters +8   FOTO
Luis Suarez marchează golul victoriei // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 august 2019 21:00

Barcelona a câștigat o nouă ediție a Trofeului Joan Gamper, o competiție amicală. Catalanii s-au impus cu 2-1, pe Camp Nou, după ce Luis Suarez a adus victoria în minutul 90.

Deși a fost condusă la pauză, după golul golgeterului pursânge Aubameyang, Barcelona s-a regrupat după pauză și a făcut o repriză secundă excelentă, reușind să întoarcă soarta partidei.

Echipa lui Ernesto Valverde a egalat în minutul 69, când Maitland-Niles  a înscris în proprie poartă, Luis Suarez fiind cel care a adus golul victoriei, în minutul 90.

Lionel Messi a fost rezervă neutilizată în acest meci.

barcelona arsenal1 +9 FOTO

Trofeul Joan Gamper se desfășoară în fiecare an înainte de startul Barcelonei din noul sezon. Joan Gamper a fost jucător, membru fondator al Barcelonei și președinte al catalanilor. Născut în 1877, acesta a murit în 1930, la vârsta de 52 de ani.

Barcelona - Arsenal 2-1
Au marcat: a.g. Maitland-Niles '69, Suarez '90 / Aubameyang '36

Barcelona: Neto - N. Semedo, Pique, Umtiti, J. Alba - R. Puig, F. de Jong, Rakitic - Griezmann, C. Perez, O. Dembele
Rezerve: Ter Stegen, Busquets, Todibo, Coutinho, A. Melo, L. Suarez, Messi, Alcantara, Lenglet, Wague, Alena, S. Roberto, A. Vidal, J. Firpo, Juan Miranda Gonzalez, A. Ruiz, A. Collado
Antrenor: Ernesto Valverde

Arsenal: B. Leno - Maitland-Niles, Chambers, Papastathopoulos, N. Monreal - Willock, Xhaka - R. Nelson, Ozil, Mkhitaryan - Aubameyang
Rezerve: D. Martinez, Nketiah, L. Torreira, Mustafi, Guendouzi, Kolasinac, Martinelli, D. Thompson, B. Saka
Antrenor: Unai Emery

Transferurile Barcelonei din această vară:

1. Frenkie de Jong (22 de ani, mijlocaș central) → 75.000.000 €
  2. Neto (30 de ani, portar) → 26.000.000 €
  3. Antoine Griezmann (28 de ani, atacant) → 120.000.000 €
  4. Junior Firpo (22 de ani, fundaș stânga) → 18.000.000 €

Vezi și: OFICIAL Junior Firpo la Barcelona » Fundașul stânga l-a jignit pe Messi acum 7 ani: „Nu-mi pasă că șobolanul ăla de rahat Messi s-a accidentat, sper să moară!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

FCSB a pus ochii pe 4 jucători de la Dinamo: „Mi-au plăcut foarte mult” » Politic NU e printre ei

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”