INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UNITED - CITY 0-2

Ole Gunnar Solskjaer, realist după eșecul din derby-ul cu City: „În acest moment, suntem departe de echipele mari”

Ole Gunnar Solskjaer +20   FOTO
Ole Gunnar Solskjaer

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 18:54 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 19:17

Manchester City s-a impus fără probleme în derby-ul cu rivala Manchester United, scor 2-0. Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul „diavolilor”, afirmă că echipa sa nu se află la nivelul celorlalte canditate la titlu.

Fără replică în fața omologului Pep Guardiola în meciul de pe „Old Trafford”, Solskjaer nu s-a ferit să-și critice jucătorii pentru jocul prestat.

„Am început jocul foarte rău. Știam că va fi dificil. De Gea ne-a ținut în meci. Nu trebuia să încasăm primul gol. Au jucat bine și nu îți dau șanse să ai ocazii. Nu reușim să ajungem în fața porții. Nu luăm decizii corecte.

În acest moment, suntem departe de echipele mari. Trebuie să ne revenim și să arătăm așa cum ne dorim. Așteptările sunt mari. Am mai trecut prin această perioadă, e dificil. Nu putem să jucăm așa. Am o relație bună cu clubul, vreau ce este mai bun pentru el”, a declarat Ole Gunnar Solskjaer pentru SkySports.

Manchester United - Manchester City 0-2, ultimul al lui Solskjaer pe banca „diavolilor” ?

Derby-ul Manchester United - Manchester City a deschis etapa cu numărul 11 din Premier League, acesta fiind primul United - City pentru Cristiano Ronaldo de la revenirea în Albion.

Înverșunarea n-a fost însă ca în alte vremuri, pe teren existând o singură echipă, cea a „cetățenilor”.

Trupa lui Guardiola a deschis scorul după doar 7 minute, după un autogol al lui Eric Bailly. Ritmul de pase impus de City a fost amețitor pentru Manchester United, o echipă dezorientată, care mai mult ca sigur va rămâne fără antrenorul Ole Gunnar Solskjær.

Manchester United - Manchester City / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

Cristiano Ronaldo a semnat singura mare ocazie a lui United, un voleu în forță parat de Ederson. Egalarea a părut doar o utopie pentru „diavoli”, subordonați total de elevii lui Guardiola.

După o serie de parade incredibile ale lui De Gea, Manchester United a cedat definitiv inițiativa în prelungirile primei reprize, când Bernardo Silva a înscris în urma unor imense apărute în apărarea gazdelor. 2-0, șah-mat încă de la pauză!

Repriza secundă a fost dominată în întregime de City, care n-a mai izbutit însă să scrie. „Cetățenii” obțin o victorie de rutină în fața rivalei și se apropie la două lungimi de liderul Chelsea, în timp ce United rămâne pe 5.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Reacție violentă după United - City: „L-aș lua de guler pe Solskjaer! Cine mă contrazice e nebun!”

Șumudică a pierdut iar în Turcia și e la două puncte de retrogradare! Prima reacție a românului