INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Cifre fabuloase pentru Real Madrid, campioană de iarnă în Spania! Încă un record doborît de Cristiano Ronaldo în 3-0 cu Getafe

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 18 ianuarie 2015 15:04

Real Madrid a cîştigat cu 3-0 pe terenul celor de la Getafe şi este campioană de iarnă pentru a 34-a oară în istoria sa, în 70% din cazuri cîştigînd titlul la finalul sezonului.

VEZI VIDEO DE LA MECI!

După o primă repriză mai dificilă, terminată la egalitate, 0-0, Real Madrid s-a desprins în a doua parte a meciului.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 63, după o acţiune creată de francezul Karim Benzema.

Galezul Gareth Bale a majorat diferenţa în minutul 67, cu un şut cu exteriorul piciorului stîng şi a ajuns pe locul 3 în topul marcatorilor britanici din istoria La Liga, 24 de goluri, la egalitate cu Archibald (1. Lineker 42, 2. Aldrige 33).

Scorul final a fost stabilit de Cristiano Ronaldo în minutul 79, cu o lovitură de cap din şase metri. Portughezul a ajuns la 88 de reuşite în deplasare, fiind jucătorul care a marcat cele mai multe goluri pe terenul adversarelor din istoria lui Real Madrid. În top 5 se mai află Raul 87, Di Stefano 71, Hugo Sanchez 70, Santillana 60.

Jucătorii "merengue" fac legea în La Liga, dominînd topul golurilor şi paselor de gol: 1. Cristiano  Ronaldo (35 de goluri, 12 pase), 2. Messi (25+13), 3. Benzema (14+11), 4. James Rodriguez (10+10).

După 18 etape disputate, Real Madrid se află pe primul loc, cu 45 de puncte. Pe poziţia a doua se află Barcelona, cu 41 de puncte. Elevii lui Luis Enrique vor juca în această seară cu Deportivo, de la ora 20:00.

Playtech: BOMBĂ! Soția lui Bănel rupe tăcerea! Reacția ȘOC, ce le-a spus fetelor