Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 august 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 15 august 2012 23:52
Argentina a învins Germania într-un amical disputat la Frankfurt, scor 3-1.
VEZI AICI IMAGINI VIDEO DE LA MECI!
După ce l-a pierdut pe Hummels în debutul partidei, comoţionat după un duel la cap cu Higuain, echipa lui Joachim Löw a mai avut şi alte probleme, jucînd mai bine de o oră în 10 oameni. În minutul 30, portarul nemţilor, Zieler, a fost eliminat pentru un fault la Sosa, dar goalkeeperul care l-a înlocuit, ter Stegen, a apărat penaltyul executat de Messi.
Argentinianul care a scos lovitura de la 11 metri, Sosa, este căpitanul lui Metalist Harkov, adversara lui Dinamo din play-off-ul Europa League. Mijlocaşul a avut o evoluţie bună şi a fost înlocuit la pauză cu Aguero.
Sami Khedira a deschis scorul în minutul 45+1, cu un autogol, pe tabelă mai trecîndu-şi numele Messi (52) şi Di Maria (73), respectiv Höwedes (82), care a marcat cu capul de la 11 metri, din plonjon, după o cventrare excelentă a lui Götze. Germania a avut un gol anulat, al lui Özil, pentru un ofsaid la Khedira.
Pe final, un suporter al Germaniei a intrat pe teren, cu un fular în culorile naţionalei, şi a reuşit să-i strîngă mîna lui Messi înainte ca forţele de ordine să-l reţină (FOTO)