INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO IncredibiLewa! Atacantul polonez despre show-ul cu Wolfsburg: ”O nebunie! Voiam doar să trag la poartă”

În 5 ani de Bundesliga, Lewandowski a înscris 99 de goluri în 167 de meciuri la Dortmund (74 în 131) și Bayern (25 în 36) // Foto: Guliver/GettyImages +5   FOTO

Articol de , - Publicat joi, 24 septembrie 2015 00:00

Lewandowski a intrat la pauză și a marcat cinci goluri în 8'57" (51-60)! "A fost o nebunie. Nu voiam decît să trag la poartă, fără să mă gîndesc la ce va fi după", a mărturisit golgeterul polonez.

Atenție mare, "tricolori"! Îl vom înfrunta pe atacantul în vîrstă de 27 de ani, cu "naționala" Poloniei, în preliminariile Mondialului din 2018. Marți seară, jucătorul lui Bayern a depășit 5 recorduri în numai 9 minute!

Doar soarele e mai rapid ca Lewandowski. Pentru a atinge pămîntul, razele sale au nevoie de 500 de secunde, 8 minute și 20 de secunde.

În timp ce supergolgeterul polonez al lui Bayern a alergat 8'57" ca să marcheze de 5 ori marți seară. În poarta cui? A lui Benaglio, goalkeeperul de la Wolfsburg, care nu mai primise un gol de 470 de minute! Lewa a survolat toate barierele.

"N-am mai trăit așa ceva în viața mea"

La pauză, cînd tabela arăta 0-1, atacantul încă se încălzea. Atunci a fost anunțat de Guardiola: "Ies Bernat și Thiago, intrați tu și Javi Martinez!". Ceea ce a urmat a fost de domeniul fantasticului. "O nebunie. Nu voiam decît să trag la poartă, fără să mă gîndesc la ce va fi după", a mărturisit Robert la sfîrșit.

• 1-1 (51): la prima atingere, Lewandowski înscrie simplu din careu, după o frumoasă acțiune colectivă
  • 2-1 (52): şutează la firul ierbii de la 20 de metri; mingea se oprește în plasă, lîngă bară
  • 3-1 (55): trage în bară, apoi în portar; balonul îi revine și nu mai greșește
  • 4-1 (57): voleu imparabil din mijlocul suprafeței de pedeapsă la centrarea lui Costa
  • 5-1 (60): semifoarfecă de vis din 16 metri, de lîngă Naldo; Benaglio nici nu se mișcă

Reacția lui Guardiola a fost memorabilă. Tehnicianul a făcut ochii mari, privind uluit spre cei de pe banca de rezerve. "N-am mai trăit așa ceva în viața mea, nici ca jucător, nici ca antrenor", a spus Pep.

Oktoberfest mai devreme

La final, eroul lui Bayern a declarat amuzat:

"În acel moment, la 5-1, m-am uitat la tabelă și m-am minunat văzînd că mai e o jumătate de oră".

N-a mai punctat însă, deși a mai avut două ocazii. Rodriguez, fundașul stînga al lui Wolfsburg, i-a respins de pe linie o dată! A rămas cu 5 goluri, nici unul din penalty, o performanță incredibilă.

A spulberat 5 recorduri dintr-un foc:

1. Cel mai rapid hat-trick din istoria Bundesligii (4 minute; precedentul: Tonnies, 5')
  2. Cel mai rapid poker (4) din istoria Bundesligii (5'42"; precedentul: M. Petrov, 17')
  3. Cea mai rapidă cvintuplă din istoria Bundesligii (8'57"; precedentul: D. Hoeness, 21')
  4. Primul jucător din Top 4 (Spania, Anglia, Italia, Germania) care intră ca rezervă și înscrie peste 3 goluri
  5. Cea mai rapidă serie de 5 goluri din Top 4 (Spania, Anglia, Italia, Germania)

Pentru Lewandowski, Oktoberfest a venit mai devreme. Și-a luat mingea cu semnături și a plecat acasă. "Sînt fericit. A fost o seară miraculoasă". Tabloidul Bild i-a fixat deja noua țintă: 6 goluri într-un meci în Bundesliga. Record ce rezistă de 38 de ani!

"Să rămînem critici. Lewa a mai avut două ocazii uriașe și le-a scăpat la mustață"
Philipp Lahm, căpitan Bayern

"Un atacant de clasă mondială a dat cinci goluri, dar putea marca șapte"
Dieter Hecking, antrenor Wolfsburg

REACȚIILe Coechipierilor PE TWITTER

"Învăț polonă după această performanță!"
Jerome Boateng

"Omul care mi-a făcut noapte albă tocmai a intrat în vestiar"
Thomas Muller

"Ce meci nebun! Lewy, faci mișto de mine?"
David Alaba

"Bună dimineața! 5-1 cu Wolfsburg, 5 Lewa. Nici acum nu-mi vine să cred"