INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND

VIDEO Minunea Håland » Noul star al lui Dortmund a lovit din nou! Cifre ULUITOARE la numai 19 ani

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 februarie 2020 17:25

Erling Braut Håland, 19 ani, n-are nevoie de timp de adaptare în Bundesliga. La primul meci ca titular, 5-0 cu Union Berlin, vârful norvegian și-a trecut în cont o nouă „dublă” în tricoul lui Dortmund.

După ce a înscris de 5 ori în numai 57 de minute bifate în primele două meciuri, Håland l-a convins pe antrenorul Lucien Favre să-l titularizeze în duelul cu Union Berlin. Iar norvegianul nu l-a dezamăgit.

Håland a lovit în minutul 18 (VIDEO), când a reluat din 3 metri o centrare excelentă trimisă de Brandt. Șase goluri în numai 75 de minute pentru Dortmund!

Håland a bifat „dubla” și golul șapte în Bundesliga în minutul 76 (VIDEO), când a înscris din nou după o pasă trimisă de același Brandt. Acesta a fost înlocuit imediat după gol.

20 de milioane de euroa primit Salzburg pentru norvegian, Dortmund achitând clauza de reziliere a norvegianului

28 de goluriîn 22 de meciuri marcase Håland în toate competițiile pentru Red Bull Salzburg, inclusiv 8 reușite în grupele Ligii Campionilor

Sancho (13), Reus din penalty (68) și Witsel (70) au completat victoria zdrobitoare a Borussiei.

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”