INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

West Ham - Tottenham 2-3 // FOTO + VIDEO The Special One s-a întors! Spurs, victorie la debutul lui Jose Mourinho + salt SPECTACULOS în clasament

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 noiembrie 2019 10:05

Tottenham a învins-o pe West Ham, scor 3-2, în primul meci al etapei #13 din Premier League, la debutul lui Jose Mourinho (56 de ani) pe banca vicecampioanei Europei.

Heung Min-Son a deschis scorul pentru Tottenham în minutul 36. Internaționalul sud-coreean l-a păcălit pe Diop și a șutat puternic. Chiar dacă mingea sa a fost cadrată pe mijlocul porții, portarul Jimenez nu a putut interveni.

7 minute mai târziu, Mourinho mai primea o veste bună. Alli a ținut in-extremis mingea în teren, i-a pasat aceluiași Son, care l-a servit în careu pe Lucas. Brazilianul a îndeplinit o simplă formalitate și a stabilit scorul final al pauzei: 2-0.

Harry Kane a securizat victoria lui Spurs imediat după reluarea actului secund. Englezul a reluat impecabil, cu o lovitură de cap, centrarea primită de la fundașul dreapta Aurier.

West Ham a sunat revenirea în minutul 73, când Michail Antonio l-a învins pe goalkeeper-ul Gazzaniga cu un trasor puternic din interiorul careului. Gazdele au mai înscris o dată, în minutul 90+6, prin Ogbonna, însă n-au izbutit să schimbe soarta meciului de pe „London Stadium”.

După această victorie, Tottenham a urcat, cel puțin pentru moment, pe poziția a 5-a în Premier League!

17,5 milioane de euroeste salariul anual pe care îl încasează Mourinho la Tottenham, dublu faţă de cât câştiga Pochettino

West Ham - Tottenham 2-3

+3 FOTO

West Ham (4-1-4-1): Jimenez - Fredericks, Diop, Ogbonna, Cresswell - Rice - Yarmolenko, Snodgrass, Noble, Anderson - Haller
Rezerve: Ajeti, Antonio, Balbuena, Fornals, Martin, Sanchez, Zabaleta
Antrenor: Manuel Pellegrini

Tottenham (4-2-3-1): Gazzaniga - Aurier, Sanchez, Alderweireld, Davies - Dier, Winks - Lucas, Alli, Son - Kane
Rezerve: Austin, Eriksen, Foyth, Lo Celso, Rose, Sissoko, Walker-Peters
Antrenor: Jose Mourinho

Arena: „London Stadium”
Arbitru: Michael Oliver

VEZI ȘI:

JUVENTUS // Cristiano Ronaldo, lăsat în afara lotului pentru meciul cu Atalanta! Explicația lui Maurizio Sarri

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!