INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - SENEGAL 3-0

FOTO Mai ușor nu se putea: Anglia a jucat singură și e gata de blockbusterul cu Franța! Reporterul GSP Remus Răureanu a relatat de pe stadion

Anglia a învins-o fără drept de apel pe Senegal, scor 3-0, în optimile Campionatului Mondial de fotbal. +19   FOTO

Articol de , - Publicat duminica, 04 decembrie 2022 23:00 / Actualizat duminica, 04 decembrie 2022 23:11

• Remus Răureanu, trimisul special GSP la Campionatul Mondial din Qatar, a fost pe stadion la Anglia - Senegal și a transmis cele mai importante informații de la fața locului
  • Anglia va juca în „sferturi” împotriva Franței, sâmbătă, de la 21:00

Anglia - Senegal 3-0. Cronică: 4 șuturi pe poartă, 3 goluri!

Englezii, eficiență maximă. Contraatacurile rapide i-au amețit pe senegalezi. Britanicii se pregătesc de primul lor meci mare de la acest Mondial. Cu Franța, în „sferturi”.

Primul meci între cele două echipe. Anglia, locul 4 la Mondialul trecut și finalista ultimului Euro, contra Senegalului, campioana Africii.

Kovacs, delegat și în optimi la Mondial! Câți bani a câștigat până acum în Qatar
DELEGARE

„Leii”, periculoși 30 de minute

Albionul are prima șansă, chiar și fără Sterling, plecat acasă din cauza unor probleme familiale, dar „leii din Teranga” sunt mult mai periculoși timp de 30 de minute. Apărarea lui Gareth Southgate rezistă cu greu vitezei și agresivității adversarilor.

Încă din start, pericol provocat de Dia. Verzii sunt impulsionați de fanii veniți de la Dakar, care cântă și dansează fără pauză în ritmul tobelor. Alte două șanse mari, una după eroarea lui Maguire, când senegalezii cer penalty, însă hențul lui Stones e involuntar. La a doua ocazie, Pickford respinge cu un reflex formidabil, cu brațul, ca un portar de handbal, la șutul aceluiași Dia.

Kane, la un pas de record

Echipa lui Aliou Cissé putea conduce. N-a făcut-o, și englezii profită. Din două contraatacuri, britanicii se desprind înaintea pauzei:

1-0 (38). Bellingham centrează perfect, prin spatele fundașului, și Henderson reia din mijlocul careului, pe lângă Mendy, goalkeeperul lui Chelsea. Al treilea gol al lui Henderson la națională.

2-0 (45+3). O nouă acțiune blitz. Kane, singur cu portarul, nu ratează. Prima reușită a căpitanului la acest Mondial, a 52-a în tricoul Angliei. Încă una și egalează recordul lui Rooney. Iar Kane are o medie de 0,66 goluri pe meci. Rooney, doar 0,44.

Finalizare elegantă

A doua repriză, o joacă pentru insulari, care au mai punctat o dată. Altă fază rapidă, Foden depășește elegant un adversar și trimite în fața porții, finalizare rafinată Saka. 3-0 (57). Patru șuturi pe poartă, trei goluri. Meciul e încheiat cu o jumătate de oră înainte de final. Anglia se pregătește de duelul cu Franța. De foc!

FINAL. Anglia - Senegal 3-0

Ce transmite reporterul GSP prezent la meci:

• Kane (52 de reușite) e la un singur gol de Wayne Rooney (53) în topul celor mai buni marcatori din istoria Angliei
  • Sunt multe locuri goale pe Al Bayt, un stadion cu o capacitate de 70.000 de locuri. Aproximativ 55.000 de fani asistă la meci (număr estimativ), foarte puțini dintre ei fiind senegalezi
  • Federația Engleză a anunțat că Sterling nu este disponibil pentru această partidă din cauza unei probleme de familie

Corespondență GSP din Qatar / Atmosfera de la stadion înainte de Anglia - Senegal

FOTO / Cele mai tari imagini din Anglia - Senegal

+15 FOTO

Anglia - Senegal. Echipele de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Henderson, Bellingham - Saka, Kane, Foden
Selecționer: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta - Ndiaye - Dia
Selecționer: Aliou Cisse

Stadion: Al Bayt (Al Khor)
Arbitru: Ivan Barton (El Salvador) / Asistenți: David Jonathan (El Salvador) și Katie Nesbitt (SUA)

VIDEO. Edward Iordănescu, prezent la Campionatul Mondial din Qatar: „Încerc să privesc tehnic”

VIDEO + FOTO Cu un Messi de nota 1.000, Argentina învinge Australia și se califică în „sferturile” Campionatului Mondial!

Cum se îmbogățesc fotbalistele din naționala SUA, după calificarea băieților în „optimi” la Mondialul din Qatar