INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  SLOVENIA - SUA 2-2

Remiză spectaculoasă între Slovenia şi SUA

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 iunie 2010 00:00

Slovenia şi SUA au remizat în cel de-al doilea meci al lor în grupa C, după un meci extrem de disputat, în care elevii lui Matjaz Kek au condus cu 2-0 la pauză, dar au fost egalaţi în a doua repriză, iar americanii se puteau chiar impune  pe final.

Meciul a început tare, iar Clint Dempsey putea vedea cel puţin un cartonaş galben în primul minut, după o intervenţie tare asupra lui Ljubijankici. A fost însă iertat de arbitru. Slovenii au prins aripi după primul meci din  grupă, contra Algeriei, 1-0, iar asta s-a văzut de la prima atingere de balon, in partida contra americanilor. Elevii lui Matjaz Kek puteau deschide scorul în minutul 9, dar vîrful Novakovici a luftat la centrarea la coltul scurt a lui Birsa.

Mijlocaşul de 24 de ani al lui Auxerre, Valter Birsa, avea să deschidă scorul în minutul 13, cu un şut superb de la distanţă, care l-a prins ieşit în faţa pe goalkeeperul Statelor Unite, Tim Howard. Iar slovenii demonstrau că nu e de glumit cu ei, deşi toată lumea îi vedea drept victime într-o grupă cu Anglia şi SUA.

SUA a replicat prin şutul din lovitură liberă a lui Landon Donovan (16), dar Handanovici a fost la post şi a boxat bine, îndepărtînd pericolul.

Acelaşi Birsa a fost cel mai periculos om al slovenilor în prima repriză, cornerele (26) sau loviturile libere (29) executate de el punîndu-l în dificultate pe Howard, nevoit să boxeze cît mai departe de poartă.

Americanii au dat semne că nu renunţă la luptă. Puteau egala prin DeMerit, dar mingea trimisă cu capul de acesta a trecut pe lîngă poartă (37). Donovan a avut şi el o şansă imensă (41), dar mingea trimisă de Dempsey pentru el, în careu, a fost respinsă în corner de Brecko.

Cei care au înscris au fost tot slovenii. Ljubijankici a combinat cu un coechipier şi l-a executat pe Howard cu un şut în stînga portarului. Koren şi compania au intrat la vestiare cu un neaşteptat 2-0.

Bob Bradley a mutat la pauză, cu o dublă schimbare: i-a scos pe Findley şi pe Torres şi i-a trimis pe teren pe Feilhaber şi Edu. La două minute de la reluare (48), Landon Donovan a redus din diferenţă, cu un şut superb, în forţă, din unghi, profitînd de greşeala lui Cesar.

Valter Birsa a ieşit din nou la rampă (52), cînd şutul său din lovitură liberă e respins cu dificultate de Howard, în corner, apoi cu o lovitură liberă (61), respinsă cu greu de Howard.

Americanii au presat pentru egalare, dar şuturile lui Donovan şi Altidore au fost blocate de defensiva slovenă (70). În minutul 80, Bob Bradley a făcut şi ultima schimbare, l-a scos pe Onyewu şi l-a introdus pe teren pe Gomez. Michael Bradley, fiul selecţionerului, a reuşit să egaleze, în minutul 82, împingînd mingea în poartă, din interiorul careului.

Cu 5 minute înainte de final, americanii au marcat un gol, prin Edu, anulat însă pentru că arbitrul fluierase un fault în atac.

Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, după un meci extrem de disputat, în care prima repriză a aparţinut Sloveniei, care a şi condus la pauză, 2-0, iar cea de-a doua parte a fost dominată de SUA.

*Click pe nume pentru a deschide paginile

Reprezentativa Statelor Unite ale Americii are nevoie de o victorie astăzi, meciul cu Slovenia fiind unul de totul sau nimic, după egalul din prima partidă, 1-1 cu Anglia. O înfrîngere în faţa echipei lui Matjaz Kek ar lăsa SUA cu şanse mici să meargă mai departe. De cealaltă parte, Slovenia e mai liniştită după victoria din primul meci, 1-0 contra Algeriei, iar elevii lui Matjaž Kek au prins curaj, declarînd înainte partidei de astăzi că sînt siguri că vor învinge SUA.

Americanii par asiguraţi între buturi, goalkeeperul Tim Howard fiind unul dintre cei mai buni de la acest Mondial, pînă cum mare parte din remiza cu Anglia datorîndu-i-se. Totuşi, Howard a avut de suferit după contactul cu Emile Heskey din primul meci al grupei, dar a fost recuperat.

Cu siguranţă, slovenii îşi vor încerca şuturile de la distanţă, încercînd să profite de orice ocazie de a-l pune în dificultate pe Howard. Căpitanul Robert Koren e recunoscut pentru astfel de execuţii. Cel mai periculos jucător al lor va fi, cel mai probabil, Valter Birsa. Un duel demn de urmărit va fi cel dintre Birsa şi Cherundolo, ultimul fiind unul dintre fotbaliştii care au impresionat în prima partidă a SUA, contra Angliei.

SUA încă îl aşteaptă pe Landon Donovan să arate de ce este considerat cel mai bun fotbalist al generaţiei sale. În meciul cu Anglia, Donovan a fost anihilat de Ashley Cole. E de aşteptat ca într-un astfel de meci, ca cel cu Slovenia, Donovan să îşi pună tehnica şi viteza în funcţiune şi să depăşească defensiva slovenă, destul de lentă, însă impunătoare.

Slovenii vor să demonstreze că nu au ajuns la Campionatul Mondial datorită norocului, ci pentru că au muncit şi au meritat calificarea. După victoria din primul meci, contra Algeriei, cu 1-0, Koren şi compania au prins curaj, lucru făcut public prin vocea mijlocaşului Andrej Komac, care a declarat că are un feeling că echipa sa se va impune şi în faţa Statelor Unite.

Optimismul slovenilor nu a rămas netaxat, portarul american Tim Howard replicîndu-i lui Komac: "De vorbit e întotdeauna uşor, mai greu e de pus în practică".

O victorie contra Sloveniei ar reprezenta dovada progresului SUA în fotbal. Selecţionata pregătită de Bob Bradley a demonstrat că e capabilă să producă surprize şi să se impună în meciuri în care nu i se dă nici o şansă. Dar va fi oare capabilă să cîştige un meci în care pleacă din postura de favorită?

VEZI AICI COMENTARIUL LIVETEXT AL MECIULUI!