INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  GERMANIA - PORTUGALIA

VIDEO+FOTO Pentru Schumi » Germania a făcut instrucţie cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo, 4-0!

Articol de GSP - Publicat luni, 16 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 16 iunie 2014 21:00

Germania a tranşat categoric derby-ul grupei G la Campionatul Mondial, impunîndu-se în faţa Portugaliei cu 4-0.
Chiar şi fără Reus, Gundogan şi Badstuber, nemţii s-au descurcat de minune în faţa Portugaliei. Cu un Cristiano Ronaldo exasperat de lipsa de reacţie a colegilor săi, lusitanii n-au avut nici o şansă în faţa Maanschaftului. Thomas Muller a reuşit primul hattrick al turneului din Brazilia, deschizînd scorul în minutul 12 din penalty.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Hummels a mărit diferenţa în minutul 32 după un corner, în timp ce soarta partidei s-a decis trei minute mai tîrziu. Arbitrul Milorad Mazici l-a eliminat uşor pe Pepe după un conflict cu Muller (Detalii), iar şansele Portugaliei s-au năruit. Germania a mai înscris de două ori prin acelaşi Muller (45, 78) şi transmite un mesaj puternic Braziliei, principala favorită la cîştigarea trofeului. Lusitanii au avut un penalty perfect valabil în minutul 75, însă arbitrul a lăsat meciul să continue, dezavantajînd din nou Portugalia (Detalii).

Vezi aici VIDEO cu golurile!

Nemţii i-au dedicat victoria lui Michael Schumacher, fostul pilot de Formula 1, care şi-a revenit astăzi după şase luni de comă.

Echipele de start:

Germania: Neuer - J. Boateng, Hummels, Mertesacker, Höwedes - Lahm, Khedira - Özil, Kroos, Götze - Müller

Portugalia:
Rui Patrício - J. Pereira, Pepe, B. Alves, Coentrão - Veloso, Meireles, Moutinho - Nani, H. Almeida, Cristiano Ronaldo

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”