INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  CALIFICARE

Azi am aflat a patra echipă calificată la Mondialul din Rusia

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat joi, 31 august 2017 22:06

Japonia este cea de-a patra echipă calificată la Campionatul Mondial din Rusia de anul viitor, după ce azi a învins-o în penultima partidă din preliminarii pe Australia, pe teren propriu, cu scorul de 2-0.

Aflată în controlul partidei încă din debutul acesteia, dorind să-și securizeze primul loc într-o grupă din care mai fac parte Australia, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Irak și Thailanda, niponii pregătiți de bosniacul Halilhodzici au reușit să deschidă scorul pe finalul primei reprize, în minutul 41, prin Takuma Asano, care a fructificat o pasă a lui Nagatomo.

Australia, aflată înaintea acestei etape la mare luptă cu Arabia Saudită pentru locul secund din grupă, ce oferă calificarea directă la CM din Rusia, nu a contat în atac nici în a doua repriză, iar Ideguchi i-a asigurat victoria Japoniei, printr-o reușită superbă venită cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar.

În urma acestui succes, niponii nu mai pot pierde primul loc în grupă, având 20 de puncte, patru mai multe decât Arabia Saudită și Australia, care a coborât pe locul 3, poziție ce duce la baraj.

"Am o echipă de 11 samurai războinici", a avertizat Halilhodzici.

Echipa națională a Japoniei i se alătură astfel Iranului, Braziliei și țării gazdă Rusia, la turneul final de vara viitoare, acolo unde își mai pot asigura deja biletele și alte echipe din Europa, în urma meciurilor din această săptămână.

sursa: fourfourtwo.com