INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  WEST HAM - FCSB

VIDEO + FOTO Penalty controversat dictat împotriva lui FCSB în meciul de pe London Stadium! Același arbitru o scotea pe CFR din Europa, după o fază identică

West Ham a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 65 a meciului cu FCSB, la scorul de 0-1, după un duel între Ștefan Târnovanu (22 de ani) și Maxwel Cornet (25 de ani). +21   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 08 septembrie 2022 23:39 / Actualizat joi, 08 septembrie 2022 23:42

FCSB a făcut o prima repriză excelentă pe London Stadium și a intrat în avantaj la cabine, 1-0, datorită reușitei lui Andrei Cordea din minutul 34. Elevii lui Dică au rezistat și în partea secundă, dar o fază la limită a adus egalarea.

Penalty controversat în West Ham - FCSB

În minutul 65, Maxwel Cornet a urmărit o minge lungă în careul celor de la FCSB. A sărit și a lovit mingea cu capul, moment în care s-a ciocnit cu Ștefan Târnovanu. Portarul vicecampioanei României a primit cartonaș galben, dar faza este una interpretabilă.

+17 FOTO

În săritură, Cornet l-a izbit pe portar la nivelul abdomenului, dezechilibrându-l. Pe reluări se poate observa, într-adevăr, și faptul că Târnovanu îl atinge la nivelul capului. De altfel, Cornet nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit cu Fornals. Jarrod Bowen a transformat lovitura de pedeapsă și a restabilit egalitatea.

Penalty identic, același arbitru: victimă, CFR Cluj

„Centralul” francez Benoît Bastien, cel care a luat hotărârea penalty-ului în lipsa sistemului VAR, a luat o măsură identică și în decembrie 2020, când CFR Cluj părăsea Europa League la finalul unui eșec 1-2 cu Young Boys.

Penalty-ul dictat în minutul 90+3, după un fault comis de Bălgrădean, a provocat un scandal monstruos.

• Runda 6: 3 noiembrie, 22:00: FCSB – West Ham

CFR Cluj smulge un egal norocos în Kosovo, la debutul în grupa G din Conference League

Ce se întâmplă cu sportul în Anglia după decesul Reginei » Vor fi ZECE zile de doliu național