INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  ITALIA - SPANIA 1-1, 4-2 LA PEN.

Victor Pițurcă a criticat decizia luată de Luis Enrique: „În locul lui, nu făceam așa! S-a văzut tot turneul asta”

Victor Pițurcă a criticat decizia luată de Luis Enrique // FOTO: Imago +46   FOTO
Victor Pițurcă a criticat decizia luată de Luis Enrique // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 iulie 2021 07:24 / Actualizat miercuri, 07 iulie 2021 07:33

Italia e în finala Campionatului European după ce a trecut la penalty-uri de Spania (1-1 după 120 de minute și 4-2 la penalty-uri).

La loviturile de departajare, Alvaro Morata a fost unul dintre jucătorii iberici care au ratat, iar Victor Pițurcă l-a criticat pe selecționerul Spaniei, Luis Enrique, pentru că l-a lăsat pe atacant să execute.

Victor Pițurcă îl critică pe Luis Enrique după semifinala EURO

„În locul lui Luis Enrique, eu nu-l mai lăsam pe Morata să bată penalty. S-a văzut tot turneul că e marcat psihic!

A făcut și prostia de a citi tot ce se scrie despre el. Toată lumea are o părere, bună sau rea, dar tu trebuie să îți vezi de treaba ta la nivelul ăsta.

Luis Enrique trebuie felicitat pentru ce a făcut. N-a ascultat de nimeni, l-a băgat și acum pe Morata și putea să îi ducă în finală”, a spus Pițurcă la ProTV.

+42 FOTO

Alvaro Morata, înger și demon în Italia - Spania

Atacantul iberic a fost înger și demon pentru echipa sa. Deși a dus Spania la loviturile de departajare, a ratat execuția sa, ceea ce i-a permis Italiei să meargă în finală. Din echipa Spaniei a ratat și Dani Olmo, în timp ce un singur italian - Manuel Locatelli - a ratat.

Alvaro Morata, în istoria Spaniei

Rezervă la meciul dintre Italia și Spania din semifinalele EURO 2020, Alvaro Morata (28 de ani) a fost trimis pe teren în minutul 62 și a marcat golul care a dus meciul în prelungiri.

Grație reușitei sale, atacantul lui Juventus a devenit cel mai bun marcator spaniol din istoria EURO, cu 6 reușite! Morata l-a depășit pe Fernando Torres.

În plus, Morata a devenit primul jucător spaniol care înscrie atât pentru club, cât și pentru națională pe Wembley, și doar al doilea fotbalist din istoria Campionatului European care înscrie minimum trei goluri la două ediții ale turneului.

A făcut-o atât în acest an, cât și în 2016. Singurul celălalt fotbalist care se poate lăuda cu o astfel de performanță este Cristiano Ronaldo, cu 3+ goluri în 2012, 2016 și în acest an.  La actualul European, Morata a mai înscris cu Polonia (1-1) și Croația (5-3).