INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB - MILSAMI ORHEI

FCSB - Milsami Orhei 2-0 // FOTO Victorie fără „artificii” la debutul lui Bogdan Andone: roș-albaștrii au rezolvat calificarea, dar jocul n-a impresionat în prima apariție europeană a sezonului

Florin Tănase // foto: Raed Krishan +28   FOTO
Florin Tănase // foto: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat joi, 11 iulie 2019 21:28

FCSB a învins-o Milsami Orhei, 2-0, în prima manșă din turul I al preliminariilor Europa League. Contra unui adversar modest, roș-albaștrii n-au „sclipit” la debutul lui Bogdan Andone, dar au rezolvat calificarea în turul următor.

• Returul va avea loc peste o săptămână, liveTEXT pe GSP.ro

Meciul disputat la Giurgiu n-a fost doar „botezul” noului antrenor, ci a reprezentat și prima apariție a FCSB-ului după ce a fost deposedată de palmaresul din 1947 până în 2003. Practic, pe teren n-a mai fost câștigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1986, ci doar o echipă ce a luat naștere în 2003.

Trecând peste un început în care moldovenii au ieșit în evidență prin faulturi dure, FCSB a deschis scorul după 12 minute, grație lui Florin Tănase. Decarul roș-albaștrilor a luat pe contr propriu o acțiune și a șutat nemilos de la marginea careului.

Cum moldovenii n-au contat deloc în ofensivă, posesia i-a aparținut într-un procent covârșitor jucătorilor lui Andone. Până la pauză, FCSB a mai ratat câteva oportunități bune, cel mai aproape de gol fiind Iulian Cristea, blocat de portarul Chirinciuc.

Din nou Florin Tănase + Ce a fost în mintea lui Filip?

FCSB a început tare repriza secundă și a înscris repede, la fel ca în startul meciului. Marcatorul? Același Florin Tănase, cu o execuție de finețe din interiorul careului după o pasă a lui Hora.

florin tanase +29 FOTO

La adăpostul lui 2-0, FCSB a abordat meciul cu mai multă lejeritate. Ioan Hora și Florinel Coman au ratat ocazii bune în ultimele 10 minute, dar surpriza era să pice în prelungiri, când Andrei Vlad a fost inspirat și a respins o deviere ce se putea transforma într-un gol nedorit.

FCSB a terminat meciul în inferioritate numerică. Trimis pe teren în minutul 62, Lucian Filip a văzut două cartonașe galbene în decurs de nouă minute, fiind eliminat.

FCSB - Milsami Orhei 2-0
A marcat: Fl. Tănase '12, '56

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

*Lucian Filip a fost eliminat în minutul 72, la 9 minute după ce fusese trimis în teren. Mijlocașul a văzut două cartonașe galbene pentru două faulturi

⇒  Final de meci, FCSB se impune cu 2-0 și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în turul II

min.90+1: Cea mai importantă ocazie a moldovenilor e ratată în primul minut al prelungirilor, când Andrei Vlad intervine inspirat după o deviere nefercitiă a lui Planic ce a fost la un pas să se transforme în gol
min.90: Partida e prelungită cu 5 minute!
min.88: Ratare mare a lui Florinel Coman. Execuția acestuia ocolește poarta părăsită a lui Milsami
min.85: Ioan Hora reatează o ocazie uluitoare în minutul 85. Atacantul FCSB-ului a încercat să profite de o ieșire hazardată a portarului moldovenilor, dar execuția sa de la 25 de metri a ocolit poarta
min.80: Ovidiu Popescu șutează de la distanță, mingea se duce în spatele unui adversar
min.79: Încă o schimbare la FCSB: a intrat Ovidiu Popescu, cel care i-a luat locul lui Man
min.72: Lucian Filip vede al doilea cartonaș galben pentru un atac întârziat, iar FCSB va gestiona acest final de meci cu om în minus.
min.70: Florinel Coman execută periculos, Chirinciuc respinge în lateral
min.69: Dennis Man trece în viteză de trei adversari, se apropie de careu, dar e faultat dur de Vasile Jardan, care vede cartonașul galben pentru intarea sa. Mijlocașul FCSB-ului se resimte, dar poate continua partida. Urmează o lovitură liberă periculoasă, pe care se pregătește s-o execute Florinel Coman
min.65: FCSB, la un pas de golul trei după un nou contraatac periculos declanșat de roș-albaștri. Altruist, Florin Tănase i-a pasat lui Nedelcu, a cărui finalizare a fost respinsă în corner de goalkeeper-ul Chirinciuc
min.64: Lucian Filip vede cartonașul galben
min.62: Bogdan Andone bifează prima schimbare: iese Răzvan Oaidă, intră Lucian Filip
min.56: GOOOOL FCSB, Florin Tănase reușește „dubla”, la 10 minute după startul reprizei secunde. Florinel Coman a recuperat inspirat o minge, a declanșat un contraatac periculos, la finalul căruia Florin Tănase a înscris din prima, din interiorul careului, după o pasă exactă trimisă de Man.
min.46: A început repriza secundă!

4.824de spectatori au fost prezenți la meci

⇒ Pauză la Giurgiu! FCSB a dominat autoritar prima repriză, însă avantajul e unul fragil, 1-0. Unicul gol al primei reprize a fost reușit în minutul 12 de Florin Tănase!

min.45: Prima repriză e prelungită cu un minut!
min.43: Echipa lui Bogdan Andone mai ratează o ocazie importantă înainte de pauză. Dennis Man a pătruns din lateral, însă șutul său a fost deviat în corner de un apărător al oaspeților.
min.38: Dragoș Nedelcu șutează de la 25 de metri, mingea se duce puțin pe lângă vinclu!
min.37: Floriel Coman e doborât în careu după o intarare întârziată a lui Bolohan, arbitrul lasă însă jocul să continue.

fcsb milsami orhei 6 +29 FOTO

min.33: Cartonaș galben pentru Mihai Plătică, fundașul lui Milsami. Acesta l-a pus la pământ pe Florinel Coman și n-a fost iertat de arbitrul întâlnirii
min.30: Ocazie mare pentru FCSB în urma unei faze fixe. Fundașul Iulian Cristea a fost aproape de gol după ce și-a preluat mingea inteligent, însă șutul său a fost respins de portarul oaspeților
min.29: Florinel Coman înșiră trei adversari, încearcă un șut spre vinclu, dar mingea trimisă de acesta e respinsă de un fundaș al lui Milsami
min.14: Dennis Man trimite cu capul după o centrare venită de la Blu, mingea se duce peste poartă

rkr 4802 +29 FOTO

min.12: GOOOOL! FCSB deschide scorul superb, prin Florin Tănase, care înscrie cu un șut plasat de la 16 metri.
min.6: Ioan Hora pătrunde vijelios în careul lui Milsami, dar e blocat în ultimul moment de apărarea oaspeților

rkr 4760

min.4: Nicio ocazie notabilă până acum, moldovenii ies în evidență mai mult prin intările lor exagerat de dure
min.1: A început partida, moldovenii au beneficiat de lovitura de start!

Ultrașii FCSB-ului au făcut scandal la Giurgiu! Atacuri suburbane la adresa lui Florin Talpan: „M***ii mă-tii de cioban!”

⇒ Aproximativ 5.000 de spectatori se află în tribunele stadionului „Marin Anastasovici” din Giurgiu
⇒ Zece minute ne mai despart de startul întâlnirii de la Giurgiu, primul meci oficial al FCSB-ului din acest sezon.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad - Cl. Belu, I. Cristea, Planic, M. Roman - Oaidă, Nedelcu, Fl. Tănase - D. Man, I. Hora, Fl. Coman
Rezerve: Bălgrădean - L. Filip, C. Dumitru, Ov. Popescu, Perianu, R. Ion, Ardelean
Absenți: Al. Stan, Momcilovici, Pintilii, Moruțan, Gnohere (accidentați)
Antrenor: Bogdan Andone

Milsami: Chirinciuc - Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică - Antoniuc, Rusnac, Onica, Stână - Andronic, Nazar
Rezerve: Butuc, M. Antoniuc, O. Martin, Pătras, Zagaevschii, G. Ba
Antrenor: Veaceslav Rusnac

Arbitru: Kristoffer Hagenes / Asistenți: Magnus Lundberg și Andeers Dale (toți din Norvegia)

Vezi și:

VIDEO Bogdan Andone pune presiune pe Gigi Becali: „Am nevoie de 3-4 jucători în cel mai scurt timp” + Florin Ștefan și Bradley de Nooijer, două dintre ținte

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”