INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MLADA BOLESLAV - FCSB 0-1 (ÎN TUR 0-0)

MLADA BOLESLAV - FCSB // FOTO Salvați de Panțâru » Fără antrenor și cu 9 accidentați, FCSB se califică în play-off-ul EL cu un gol în prelungiri

Articol de GSP - Publicat joi, 15 august 2019 20:00

FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League, după victoria obținută în Cehia, 1-0 cu Mlada Boleslav. În tur, scorul fusese 0-0.

• FCSB va juca în play-off-ul Europa League cu Vitória Guimaraes SC (Portugalia), care a trecut de Ventspils (Letonia), 9-0 la general;
  • Meciurile vor avea loc pe 22 august, la Giurgiu, și pe 29 august, în Portugalia;
  • Andrei Crăițoiu, jurnalistul Gazetei Sporturilor, se află în Cehia (Praga & Mlada Boleslav) de unde transmite cele mai noi informații legate de partida dintre Mlada Boleslav și FSCB.

Ionuț a prins un șut sub transversală în minutul 90 și a calificat vicecampioana României în play-off-ul Europa League, după un meci în care cehii au râs de jucătorii lui Becali de câte ori au putut.

Vergil Andronache a ieșit cu dreptul din autocar. Și a făcut o cruce mare când a pus piciorul pe gazon. Spera ca Dumnezeu să-l ajute măcar acum. Asta după ce, ieri, la plimbarea de relaxare, o mireasă s-a intersectat cu antrenorul pe străzile capitalei Cehiei. La Mlada emoțiile se simt. Jucătorii ar vrea să scape cât mai repede. Știau că au sabia deasupra capului și că totul se poate termina într-un minut.

38 de secunde pentru o bară!

Și în Cehia coșmarul putea să vină în mai puțin de un minut... Mai exact, în 38 de secunde! De-atât au avut nevoie cehii să facă să amuțească stadionul! „Capul” lui Takacs a lovit bara din stânga lui Vlad. Asediul a continuat, Takacs și-a mai încercat o dată norocul tot cu capul. Timp de aproape zece minute, românii n-au ajuns în careul advers. E o degringoladă de nedescris! Nu puteau să țină de minge, ce să construiască? Tănase era un car de nervi. Când stadionul a început să scandeze la unison numele favoriților, Crețu putea avea primul șut pe poartă (9), dar a făcut un fault prostesc.

Ocazii după ocazii, dar degeaba

Steliștii au intrat greu în ritm. Foarte greu! S-au trezit după 20 de minute și-au ratat pe bandă rulantă. Popescu, în loc să tragă din 8 metri cu toată poarta în față, a retrimis inexplicabil (21), Oaidă a avut un șut fără mari probleme pentru experimentatul Seda (21), iar Coman a avut golul în gheată (22), dar șutul cu latul din 10 metri n-a avut niciun pic de forță. Nu-mi amintesc un alt meci în care jucătorii să se închine pe teren atât de des... Moutinho putea aduce liniștea (41), dar șutul său e boxat în față de Seba, iar Coman a fost surprins în ofsaid. Cehii au marcat... Dar norocul a ținut de data asta cu FCSB, Vlad fiind busculat serios de fundașul Krapka, iar reușita anulată.

Nervi, mulți nervi

Și cehii ne-au înghesuit din nou. Ne-au luat la mână, au făcut ce-au vrut cu noi. Parcă se repetau primele minute ale meciului, doar că acum nervii preluaseră puterea. Tănase, Soiledis și Coman încasează, rând pe rând, avertismente în doar câteva minute. Iar nu ies steliștii din propria jumătate... Andronache oare ce le-a spus la pauză? Dacă le-a spus ceva!

În loc să se suie pe ei, steliștii parcă sunt la antrenament. Nu vor să se califice! Nu leagă două pase, doar Oaidă e cam peste tot. Coman îl lansează (53), dar are un șut slab, își pune și "capul" pentru un gol (60) și mai bagă o fisă cu un nou șut (72), dar degeaba! Arbitrul le dă steliștilor o mână de ajutor și-l trimite la vestiare pe Krapka. Coman (81), din întoarcere, "rupe" bara! Ce execuțieeee! Dar tot nu le intră... Ewerton (90) încearcă vinclul, Vlad răsuflă ușurat.

Tănase a arătat în ultimul minut că e căpitan. A făcut legea în careu, a tras, Seda a respins mingea la Panțâru, care i-a întors ca în curtea școlii pe cehi și a marcat sub transversală! Gooooool! Cât de mult a durat suferința pentru steliști... Andronache se închină și Îi mulțumește lui Dumnezeu. Oare mai prinde și "dubla" cu Guimaraes? Vom vedea.

9 accidentația avut FCSB la meciul cu Mlada Boleslav: Al. Stan, Momcilovic, L. Filip, Nedelcu, Man, M. Roman I, Moruțan, Gnohere, Hora

FINAL » Mlada Boleslav - FCSB 0-1

A marcat: Panțâru '90+1

FINAL
min 90+1: GOOOOL FCSB! Panțâru înscrie în prelungiri cu un șut fabulos la colțul scurt
min 60: Oaidă reia slab cu capul din centrul careului
min 53: Coman îl angajează pe Oaidă la marginea careului, dar acesta șutează lamentabil

min 44: Krapka vede galben după o intrare prin alunecare la Coman
min 43: Panică în careul „roș-albaștrilor”! Krapka marchează, dar golul este anulat pentru un fault în atac la portarul Vlad
min 40: Moutinho trimite o torpilă de la 20 de metri, însă mingea e boxată de Seda. Balonul ajunge la Coman, care se afla însă în ofsaid
min 36: Popescu bâlbâie o minge în propriul careu, însă este salvat de intervenția lui Cristea
min 28: Cristea vede galben după o intrare haotică la mijlocul terenului
min 22: Ratare uriașă! Coman trimite pe jos din 10 metri, însă Seda reușește să rețină în doi timp
min 21: Oaidă reia periculos din colțul careului mic, dar Seda reține fără probleme
min 20: Popescu trece pe lângă deschiderea scorului, șutul său din 8 metri fiind blocat
min 16: Coman execută puternic pe sub zid o lovitură liberă de la marginea careului, dar balonul este deviat și trece pe lângă poartă
min 13: FCSB a temperat din elanul cehilor și a trecut direct la conducerea jocului
min 6: Din nou ocazie pentru Mlada! Takacs a reluat cu capul peste poartă, din corner
min 4: FCSB are probleme la construcție. Echipa roș-albastră nu poate ține de minge
min 1: Ocazie mare pentru Mlada! După un corner, cehii, prin Takacs, au trimis mingea în bară
min 1. A început meciul

Echipele de start

Mlada: Seda - Krapka, Takacs, Pudil, Marco Tulio - Bucha, Hubinek, Matejovsky, Ladra - Mesanovic, Wagner
Rezerve: Stejskal, Fulnek, Auer, Budinsky, Klima, Ewerton, Klima
Antrenor: Jozef Weber

FCSB:  A. Vlad - Crețu, Planic, Cristea, Soiledis - Vână, Oaidă, Ov. Popescu - Fl. Tănase, Moutinho, Fl. Coman
Rezerve: Bălgrădean, Panțâru, Pintilii, Salomao, Gikiewicz, Ardelean, Belu
Antrenor: Vergil Andronache

Stadion: Lokotrans (Mlada Boleslav)
Arbitru: Jonathan Lardot // Asistenți: Florian Lemaire, Romain Deviller (toți din Belgia)