INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AJAX - JUVENTUS 1-1

AJAX - JUVENTUS 1-1 // Unicul Cristiano Ronaldo! Are mai multe goluri pe ArenA în Ligă decât orice fotbalist de la Ajax + Alte statistici fabuloase ale portughezului

Cristiano Ronaldo, Ajax - Juventus 1-1

Articol de GSP - Publicat joi, 11 aprilie 2019 00:24

Cristiano Ronaldo, 34 de ani, continuă să facă istorie în Liga Campionilor. Portughezul a marcat din nou în sferturile Ligii, Ajax-Juventus 1-1 în tur, și are 24 de goluri în total, în această fază a competiției.

Totul despre AJAX - JUVENTUS 1-1 AICI!

În total are 64 de reușite în fazele eliminatorii, cu 3 mai multe decât în grupe: 23 în optimi, 24 în sferturi, 13 în semifinale și 4 în finale.

Astfel, Ronaldo a înscris 125 de goluri în 161 de meciuri de Ligă, reușind un poker (4 goluri) și 6 hat-trick-uri.

Prestația sa în Ligă nu are termen de comparație:

• cel mai bun marcator într-un sezon, 17 goluri în 2013-2014
  • singurul jucător care a marcat în toate cele 6 meciuri din grupe într-un sezon
  • unicul care a reușit să înscrie în 11 meciuri consecutive
  • jucătorul cu cele mai multe victorii

Vezi AICI programul sferturilor Ligii!

Starul portughez este și golgeterul competițiilor UEFA la nivel de cluburi, 127, și fotbalistul ales jucătorul anului de UEFA de cele mai multe ori - 4.

De asemenea, o statistică ireală a fost publicată de cei de la Marca: 6 goluri are Ronaldo cu Ajax pe „Johann Cruyff Arena”, cele mai multe înscrise în Ligă, la egalitate cu Ibrahimovic, numărându-i aici și pe jucătorii „lăncierilor”!

În celălalt meci , United a pierdut cu Barcelona, 0-1. Detalii AICI

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia