INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DUELURI

Bayern - Basel 7-0, Inter - OM 2-1 » Gomez îl egalează pe Heynckes, Ranieri plînge din nou

Articol de GSP - Publicat marti, 13 martie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 14 martie 2012 18:31

Ieri au continuat meciurile din "optimile" Ligii Campionilor cu două dueluri importante: Bayern - Basel 7-0, în tur 0-1 şi Inter - Marseille 2-1, în tur 0-1.

FINAL Bayern - Basel 7-0 (în tur 0-1)
Robben 10 VIDEO, 81 VIDEO, T. Muller 42 VIDEO, M. Gomez 44 VIDEO, 50 VIDEO, 61 VIDEO, 67 VIDEO

La Munchen, TGV-ul Bayern a lovit-o în plin pe FC Basel, spărgînd-o în şapte. Robben "dublă", Muller şi nu mai puţin de 4 goluri înscrise de Gomez au dus gruparea bavareză în "sferturi". Super Mario a reuşit să egaleze un record vechi din 1975 şi care aparţinea chiar actualului său antrenor, Jupp Heynckes, ultimul german care reuşise să înscrie de patru ori în Cupa Campionilor Europeni.Cifrele lui sînt incredibile: Gomez are 72 de goluri marcate în 72 de meciuri şi 11 hattrick-uri pentru formaţia bavareză!

Echipe de start:
Bayern: Neuer, Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba, Robben, Luiz Gustavo, Kroos, Ribery, Gomez, Muller
Basel: Sommer, Park Joo-Ho, Dragović, Abraham, Steinhöfer, Shaqiri, F. Frei, Cabral, Xhaka, Streller, A. Frei

FINAL Inter - Marseille 2-1 (în tur 0-1)
Milito 75 VIDEO , Pazzini 90+5 pen. VIDEO / Brandao 90+1 VIDEO
Roşu: Mandanda (90+4)

Inter a pierdut dramatic calificarea. Milito a deschis scorul la Milano în minutul 75, însă un brazilian s-a opus în calea fericirii interiste. Brandao a înscris în prelungiri speculînd o eroare în centrul defensivei milaneze şi totul era sfîrşit pentru italieni, chiar dacă Pazzini a marcat apoi pentru 2-1. Gazdele şi-au spulberat şi ultimul obiectiv rămas în acest sezon, fiind de aşteptat acum o demitere a lui Ranieri.

Internazionale: Júlio César, Zanetti, Lúcio, Maicon, Samuel, Nagatomo, Stanković, Sneijder, Poli, Forlán, Milito
Olympique Marseille: Mandanda, Azpilicueta, N'Koulou, Morel, Diawara, Diarra, Mbia, Amalfitano, Rémy, A. Ayew, Valbuena
*La Inter, Cristi Chivu a fost suspendat

Pînă acum, echipele deja calificate în "sferturi" sînt Benfica Lisabona, AC Milan, APOEL, Barcelona, Bayern şi Marseille. Tragerea la sorţi a "sferturilor" va avea loc vineri, în direct pe GSP.ro!

Azi se vor mai juca două partide, Chelsea - Napoli (tur 1-3) şi Real Madrid - ŢSKA Moscova (tur 1-1).

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga