INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA #4

Cristiano Ronaldo și Robert Lewandowski, noi pagini de istorie în Liga Campionilor! Ce recorduri au bătut cei doi

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 noiembrie 2021 00:29 / Actualizat miercuri, 03 noiembrie 2021 00:34

Cristiano Ronaldo (36 de ani) și Robert Lewandowski (33 de ani) au fost protagoniștii serii de marți din Liga Campionilor.

Manchester United este dependentă de Cristiano Ronaldo. Portughezul a marcat în fiecare meci al „diavolilor” din grupa de Liga Campionilor. Din 8 reușite ale echipei, 5 îi aparțin.

Istvan Kovacs, greșeală mare de arbitraj în Liga Campionilor: „Teribilul român nu a acordat un penalty bizar de clar”
Sevilla - Lille

Cristiano a fost providențial și în deplasarea de la Bergamo. A egalat la 1 în prelungirile primei părți, apoi a stabilit rezultatul final, 2-2, cu un voleu în timpul adițional al reprizei secunde.

Începutul a fost tare dificil. Știam că Atalanta pune multă presiune. Au un antrenor fantastic. Când jucam la Juventus am simțit pe propria piele cât de dificil e contra lor. Am avut și o doză de noroc, dar așa e în fotbal
- Cristiano Ronaldo

Lewandowski luptă cu recordurile în Liga Campionilor

La meciul cu numărul 100 în Liga Campionilor, Robert Lewandowski a scris o nouă pagină de istorie. A marcat un hattrick în victoria 5-2 contra celor de la Benfica, meci în care a ratat și o lovitură de la 11 metri. Polonezul a contribuit la calificarea formației lui în optimile de finală și a stabilit mai multe recorduri:

• 28 de hattrick-uri are Lewandoswki în carieră;
  • 4 dintre ele au venit în Liga Campionilor. Doar Messi și Ronaldo au mai multe, câte 8;
  • 20 de victorii consecutive are Bayern în Liga Campionilor cu Lewandowski pe teren;
  • un gol la 105 minute jucate are Lewandowski în Liga Campionilor. Stă mai bine decât Cristiano Ronaldo, care a reușit un gol la 108 minute;
  • 81 de goluri are Lewandowski în 100 de meciuri jucate în Liga Campionilor. La aceeași bornă, Messi avea 77, iar Cristiano Ronaldo 64.

Hristo Stoichkov, îi desființează pe șefii Barcelonei după aducerea lui Xavi: „Vor să-și bată joc de o legendă! Nu merită să sufere”