INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC BASEL - OŢELUL 2-1

Debut nefericit pentru gălăţeni » FC Basel - Oţelul 2-1

Streller le-a dat mari bătăi de cap gălăţenilor sursă foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 septembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 14 septembrie 2011 23:42

Oţelul a pierdut la debutul în Liga Campionilor, 1-2, cu FC Basel.

Primul gol al elveţienilor a fost marcat de F.Frei în minutul 39. Pentru Oţelul a egalat Pena(58). A.Frei a adus victoria pentru Basel în minutul 84.

Gălăţenii au început bine partida. Antal i-a centrat lui Giurgiu, care le-a dat primele emoţii elveţienilor cu un şut pe centrul porţii. Vedeta lui Basel, A.Frei a şutat puternic de la 20 de metri, dar Grahovac s-a remarcat cu o paradă excelentă.

Echipa lui Dorinel Munteanu a cedat în minutul 39. Streller l-a întors pe Sălăgeanu, a centrat în careu, iar F.Frei a marcat cu capul.

Antal a avut o şansă bună să egaleze, dar şutul său a trecut peste poartă(56).

Acelaşi Antal a trimis un şut de la marginea careului mare, Sommer a respins greu, iar Pena a adus egalarea(58). A.Frei le-a dat emoţii gălăţenilor, dar Grahovac a avut din nou o intervenţie salvatoare. Coşmarul a venit în minutul 83 pentru Oţelul. Streller a fost faultat în careu de Sălăgeanu, arbitrul a acordat penalty şi eliminare pentru fundaşul lui Dorinel. A.Frei a executat plasat şi şi-a adus echipa în avantaj.

Pe final, Huggel a primit al doilea galben şi a fost eliminat. Paraschiv a ratat în prelungiri ultima şansă pentru gălăţeni de a nu pleca fără nici un punct din Elveţia.

Echipe de start
Basel: Y. Sommer - Steinhofer, Abraham, Dragovici, Park Jo-Hoo - Huggel - Xhaka, Cabral, F. Frei - A. Frei, Streller
Rezerve: Colomba, Ajeti, Xhaka, Buess, Kovaci, Zoua, Kwan-Ryong Pak
Antrenor: Thorsten Fink

Oţelul: Grahovac - Rîpă, Sg. Costin, Perendija, Sălăgeanu - Giurgiu, Filip - Antal, Ibeh, S.Ilie - Pena
Rezerve: Brăneţ, Ljubinkovici, Paraschiv, Frunză, Sîrghi, Neagu, Viglianti
Antrenor: Dorinel Munteanu

Oţelul face parte din grupa C, alături de Basel, Manchester United şi Benfica.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”