INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CITY - ATLETICO 1-0

Gary Lineker, reacție spumoasă după City - Atletico: „Acum 10 ani puteai să-ți pariezi viața pe asta”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 13:59 / Actualizat miercuri, 06 aprilie 2022 15:11

Manchester City a câștigat manșa tur a sfertului de finală din Liga Campionilor cu Atletico Madrid, scor 1-0. Gary Lineker (61 ani), fostul mare atacant englez, a avut o reacție memorabilă la finalul meciului. Acesta a subliniat schimbarea stilului de joc englez din ultimii ani. Echipele din Premier League au lăsat în urmă stilul defensiv și oferă un fotbal mult mai spectaculos.

Prestația formației antrenate de Diego Simeone a dus la un val de critici din partea multor oameni de fotbal. Atletico Madrid s-a apărat în multe rânduri cu toți cei 11 jucători, abordând mai degrabă sistemul 5-5-0, decât 5-3-2-ul afișat pe foaia de joc.

La litigii suntem pe 4 în lume! Dinamo este, în sfârșit!, de Champions League!
PROCESE

Manchester City a reușit în cele din urmă să învingă apărarea ultra-aglomerată a madrilenilor, iar golul înscris de Kevin de Bruyne în minutul 70 le oferă „cetățenilor” liniște înainte de returul de pe Wanda Metropolitano.

Gary Lineker, reacție spumoasă după Manchester City - Atletico Madrid

După meci, fostul internațional englez a oferit un comentariu memorabil, ironizând modul în care s-a apărat tot meciul echipa lui Diego Simeone. Campioana Spaniei nu a avut nici măcar un șut pe poartă în deplasarea de la Manchester.

„Dacă acest meci se juca acum 10 ani și îl priveai fără să cunoști echipele, puteai să-ți pariezi viața că echipa în albastru este una din Spania, iar cea în alb-roșu este una din Anglia", a reacționat Gary Lineker pe contul său de Twitter.