INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - AJAX 1-3

FOTO ROȘU scandalos în Liga Campionilor » Verdictul specialistului: „N-am nicio explicație, chiar nu înțeleg!”

Articol de GSP - Publicat joi, 04 noiembrie 2021 00:26 / Actualizat joi, 04 noiembrie 2021 08:49

Mats Hummels (32 de ani) a fost eliminat în minutul 29 al partidei Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam, scor 1-3, din grupa C a Ligii Campionilor. Gazdele au contestat aprig decizia. Vezi mai jos imaginea incredibilă care explică reacția lor.

În minutul 29, la scorul de 0-0, Mats Hummels a ieșit din dispozitivul defensiv și a dorit în incercepteze o minge în jumătatea adversă. A intervenit întârziat, prin alunecare, asupra brazilianului Anthony, iar arbitrul britanic Michael Oliver a dictat cartonașul roșu fără să stea pe gânduri.

Mats Hummels, eliminare contestată în Dortmund - Ajax

Pe viteză normală, intervenția pare una periculoasă. Într-adevăr, fundașul lui Dortmund vine în viteză și cu piciorul ridicat.

Lăsând faza să curgă, se observă că Hummels pune piciorul pe gazon, evitând contactul cu Anthony. Adversarul aterizează pe tibia lui, apoi se prăbușește!

Reponsabilii din camera VAR, englezul Stuart Attwell și polonezul Tomasz Kwiatkowski, nu au intervenit pentru a schimba decizia.

Cartonaș roșu inexplicabil în Dortmund - Ajax

Thorsten Kinhofer, expertul în arbitraj al celor de la Bild, a explicat: „În funcție de poziție pe care o ai față de acțiune, pe viteză reală ți se poate părea ceva brutal. Dar cei din camera VAR trebuie să vadă că alunecă paralel cu adversarul. E cel mult un cartonaș galben. Nu am nicio explicație. Nu înțeleg de ce arbitrul nu a mers măcar să vadă reluarea”.

Cristi Chivu, o nouă victorie spectaculoasă în UEFA Youth League: „Cred și învăț! Viitorul? Voi vedea”

Solskjær, după ce Cristiano Ronaldo i-a salvat încă o dată postul la United: „E ca Jordan la Chicago Bulls”