INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

Guendouzi, coșmarul lui OM. A comis un penalty în prelungiri și a ratat unica lovitură de departajare a lui Marseille!

Matteo Guendouzi (foto: Imago)

Articol de - Publicat miercuri, 16 august 2023 15:58 / Actualizat miercuri, 16 august 2023 17:01

Campioana Greciei, Panathinaikos, s-a calificat în play-off-ul Ligii la penalty-uri (5-3), fiind salvată din nou de de VAR, ca-n meciul tur. Mijlocașul francez Guendouzi (24 de ani) a făcut henț la 2-0 în minutul 90+9, apoi la penalty-uri a fost ghicit de portarul Brignoli.

Mare surpriză, pe Velodrome. Marseille a fost eliminată în turul al treilea preliminar din Champions League, după 120 de minute și loviturile de departajare. Autoarea performanței e Panathinaikos, campioana Greciei, care a fost net dominată, dar a împins partida în extra-time, după ce Ioannidis a transformat o lovitură de 11 metri în minutul 90+9.

Scandal, bătaie și sânge în Miami, de la niște poze făcute lui Lionel Messi » Victoria Beckham și fiica ei au fugit din restaurant
INCIDENT

OM putea să închidă calificare în minutul 118, dacă nu intervenea VAR și anula reușita lui Vitinha, pentru un ofsaid milimetric în atac comis de Sarr. Sau mai devreme, dacă Matteo Guendouzi făcea henț în careu și arbitrul Michael Oliver nu era chemat la margine să revadă faza! În loc de 3-1, a rămas 2-1 și s-a ajuns la loteria penalty-urilor.

VAR a decis calificarea în play-off

Același Guendouzi nu l-a putut învinge pe portarul Brignoli de la 11 metri, la loviturile de departajare. Tot mijlocașul francez pasase decisiv la golul anulat al lui Vitinha. Guendouzi a fost unicul jucător care a greșit de la punctul cu var și PAO merge în play-off.

L'Equipe și-a amintit că și în tur, la Atena, arbitrajul lui Istvan Kovacs a decis învingătoarea, centralul român eliminându-l pe Kondogbia pentru două avertismente. Degeaba Marcelinho a schimbat portarul în finalul prelungirilor, pe Pau Lopez cu Rubén Blanco. PAO n-a ratat nimic!

Aubameyang nota 8, Guendouzi 4!

Aceeași sursă l-a ales omul meciului pe Aubameyang, autorul "dublei" semnate la capetele primei reprize, notându-l cu 8, în vreme ce Guendouzi a fost cel mai slab, nota 4, egalul lui Ounahi! Eliminarea în turul 3 preliminar îi provoacă echipei lui Marcelino o "gaură" în buget de 25 de milioane de euro, OM fiind trimisă în play-off-ul Europa League.

Destinul ne-a jucat o festă. Sunt dezolat, pentru că ne visam deja în grupele Ligii. Am avut 20-2 raportul șuturilor la poartă și am primit gol dintr-un penalty discutabil. Din zece meciuri de acest gen, în nouă ocazii ne-am fi calificat.