INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER - AC MILAN 1-0 (3-0 LA GENERAL)

FOTO Nerazzurrii preiau puterea » Inter o surclasează pe Milan și la retur și merge în marea finală de la Istanbul!

Inter - AC Milan / foto: Guliver/Getty Images +20   FOTO
Inter - AC Milan / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat marti, 16 mai 2023 23:52 / Actualizat miercuri, 17 mai 2023 00:43

Internazionale Milano e prima finalistă a ediției 2022-2023 din Champions League! Inter a învins-o și în retur pe AC Milan, 1-0 pe „Meazza”, și avansează în prima finală de Ligă de la triumful din 2010. Lautaro Martinez a înscris unicul gol al partidei, curmând visul „diavolilor”, din nou neputincioși.

• Cealaltă semifinală este Manchester City - Real Madrid. Meciul va avea loc miercuri seara, ora 22:00, și pleacă de la scorul de 1-1, înregistrat marțea trecută pe „Santiago Bernabeu”. Ultimul act e programat la Istanbul, pe 10 iunie.

Cronică de Daniel Scorpie, după Inter - Milan 1-0: Nerazzurrii preiau puterea

Trupa lui Simone Inzaghi n-a avut nicio emoție în privința calificării în finala de la Istanbul, controlând jocul și în retur. După 13 ani de la „Triplă”, Inter joacă din nou cu trofeul Ligii pe masă!

„Il Derby della Madonnina”, actul 2 în Ligă și al cincilea în acest sezon. Pe Scala fotbalului european (12 milioane € încasări!), se înfruntă două rivale ce vor să-și salveze sezonul slab din campionat. Inter mai are varianta consolării cu finala Cupei Italiei și oricum termină sezonul cu trofeu, Supercupa, cucerită chiar contra Milanului (3-0).

Dar trupa lui Pioli joacă totul sau nimic pentru a ajunge în finala de la Istanbul, întrucât în Serie A e aproape să rateze locul de Ligă și să termine cu mâna goală. În ultimele trei dueluri cu „verișorii” nerazzurri, rossonerii au pierdut pe linie și au încasat șase goluri fără să înscrie vreunul. Din ianuarie 2016 nu au mai învins la o diferență (3-0) care astăzi le-ar aduce calficarea!

Inter, atunci și acum » Nerazzurrii, la un pas să repete performanța lui Chivu și Mourinho: 3 detalii inedite de la finala din 2010
INTER - AC MILAN

„Ne dorim 11 lei”

Ce se poate schimba în doar 6 zile? La Inter nimic, Inzaghi repetă formația din tur, cu unicul indisponibil Škriniar. Dincolo, Pioli face trei modificări. Thiaw, în locul ezitantului Kjaer, Messias, în locul lui Bennacer, operat la genunchi, și Leão, marele absent din tur și speranța într-o remontada, în locul lui Saelemaekers.

Portughezul este cel care a învins-o pe Inter pe 3 septembrie, în campionat, aproape de unul singur (3-2), cu o „doppietta” și un assist. Desigur, ”Diavolul” trebuie să și joace altceva. Și să și marcheze! „Vrem să vedem 11 lei în iarbă", le-au transmis un fel de ultimatum, după dezastrul cu Spezia, ultrașii. Care, în această seară, sunt în netă inferioritate pe „Giuseppe Meazza". Dar nu joacă tifosii!

Ce ocazie, Leão!

Milan chiar joacă și are prima ocazie mare, cu șutul lui Brahim Diaz de la 12 metri și parada excelentă reușită de Onana. Imediat răspunde Inter, pe contraatacul finalizat cu șutul trimis de Barella la „scurt” și mingea scoasă cu piciorul de Maignan, dar era ofsaid la Džeko. Se încearcă poarta și de la distanță, însă Theo Hernandez și Mkhitaryan nu lovesc ținta.

Rafael Leão nu se vede și atacul rossonero suferă, Giroud e prea izolat și nesprijinit. Nerazzurri au controlul și obțin cornere, din care nu ies ocazii, însă trece timpul și trupa lui Inzaghi gestionează calm situația. Dar când se vede Leao, Inter îngheață. Raidul rapid de pe stânga se termină cu o diagonală puțin pe lângă bară, cu Onana care era învins.

+16 FOTO

Reflex Magic Mike

Și, la fel, ripostează gazdele, cu două oportunități. Džeko, lovitură de cap de vârf dintre doi adversari, cu mingea salvată incredibil, printr-un superreflex, de Maignan. Francezul e amenințat și de la distanță, doar că Lautaro reia imprecis.

Pe finalul reprizei, Inzaghi îl pierde de Mkhitaryan și îl schimbă cu Brozović. 0-0 la pauză și speranțele rossonere scad. E nevoie nu de unul, ci de două goluri pentru a forța prelungirile. E nevoie ca fosta campioană a Italiei să forțeze, să construiască mai mult, să-și creeze ocazii mai des și să riște.

Ce eroare, Maignan!

Milan se chinuiește să atace însă, jocul este liniar și Onana e foarte bine protejat. Camerunezul șomează, practic, între buturile nerazzurre și minutele trec liniștit pentru formația lui Inzaghi. Și dacă Milan nu poate marca o face Inter, după intrarea lui Romelu Lukaku. Belgianul îi pasează în careu lui Lautaro și argentinianul îl surprinde la colțul scurt cu un șut pe Maignan, complice la deschiderea scorului.

Același Lautaro are șansa lui 2-0, dar Mike este atent și scoate în corner.

Pioli face târziu schimbări, nici nu prea are la cine să apeleze de pe bancă și nici timp nu mai este să înscrie de trei ori! Nu rămân decât nervi, supărare și frustrare pentru rossoneri, cu Krunic riscând un „roșu” pentru un fault asupra lui Çalhanoğlu. Inter obține meritat biletele pentru Istanbul, cu „dublă” victorie la zero, iar Simone Inzaghi este al cincilea antrenor italian ce duce o echipă în ultimul act al Ligii.

+16 FOTO

FINAL » Inter - AC Milan 1-0

• A marcat: Lautaro Martinez '74
  • Inter a deschis scorul în minutul 74: argentinianul Lautaro Martinez l-a învins pe Maignan și a declanșat fiesta pe „Meazza”: fanii lui Inter au început deja să sărbătorească victoria în fața marii rivale și implicit calificarea în marea finală de la Istanbul.
  • AICI, cele mai importante statistici despre Derby della Madonnina
  • Atmosfera a fost una aparte și la cel de-al doilea „Derby della Madonnina” jucat în decurs de o săptămână. De data acesta în calitate de gazde, fanii Interului au creat o atmosferă irespirabilă. Înainte de meci, au aprins zeci de torțe în afara stadionului, pentru ca la startul partidei să afișeze o scenografie spectaculoasă la una dintre peluze (FOTO, AICI).
  • Superstarul Rafa Leao a revigorat jocul Milanului, portughezul a fost cel mai activ jucător al primei părți și chiar a ratat o ocazie mare la poarta lui Onana. „Diavolii” au controlat prima repriză, fără consecințe pe tabelă, însă.
  • Cei doi goalkeeperi, Andre Onana și Mike Maignan, au fost în mare formă în primele 45 de minute, fiecare reușind câte o paradă spectaculoasă.
Ancelotti s-a enervat cum a ajuns în Anglia » Real Madrid, blocată 40 de minute la aeroport
Manchester City - Real Madrid

FOTO. Cele mai tari cadre surprinse în returul Inter - Milan

+16 FOTO

Inter - AC Milan, echipe de start

Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco- Dzeko, Lautaro
Antrenor: Simone Inzaghi

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Thiaw, Hernandez - Krunic, Tonali - Saelemaekers, Diaz, Leao; Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

FOTO Imagini surprinse pe străzi, înainte de Inter - Milan

Inter - AC Milan (atmosfera de dinainte de meci) / foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Cum a luat Xavi titlul la Barcelona? 3 detalii-cheie blaugrana și „pârghiile” președintelui Laporta

Super Ionuț Radu! Ales cel mai bun portar al etapei în Franța. L'Equipe l-a notat ca pe Mbappe! „Și-a regăsit zâmbetul”