INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CITY - MONCHEGLADBACH

Guardiola încă le nimerește :) Atacantul improvizat, gol senzațional în meciul cu Gladbach

Belgianul Kevin De Bruyne (29 de ani) a marcat un gol senzațional în minutul 13 al disputei dintre Manchester City și Borussia Monchengladbach, returul optimii de finală din UEFA Champions League, la scorul de 0-0. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 16 martie 2021 22:39 / Actualizat marti, 16 martie 2021 23:00

Pep Guardiola a ales o formulă ofensivă inedită pentru disputa de la Budapesta. Spaniolul are la dispoziție ambii atacanți din lot, pe Kun Aguero și Gabriel Jesus, dar a optat pentru o echipă mai dinamică, cu un vârf fals, în persoana lui Kevin De Bruyne, ajutat de extremele Foden și Mahrez.

Kevin de Bruyne, gol spectaculos în City - Monchengladbach

VIDEO cu golul marcat de Kevin de Bruyne

Alegerea s-a dovedit una inspirată. În minutul 13, De Bruyne a primit o pasă scurtă de la Mahrez, la 18 metri de poarta nemților. A șutat din prima, cu piciorul mai slab, stângul. Mingea s-a dus aproape de vinclu, la colțul lung, a lovit bara transversală, apoi a intrat în plasă.

+4 FOTO

Echipa aleasă de Guardiola pentru meciul cu Monchengladbach:

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Cancelo - B. Silva, Rodri, Gundogan - Mahrez, De Bruyne, Foden
Rezerve: Carson, Steffen - Aguero, Ake, Gabriel Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko

Delegare importantă pentru Istvan Kovacs » Va conduce un meci din optimile Ligii Campionilor!

Luis Suarez, „fără dinți” în deplasare! De 6 ani nu mai înscrie „afară” în Liga Campionilor!

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”