INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - BAYERN, AZI, ORA 21:45, ÎN DIRECT PE DIGI1, DOLCE1, LIVETEXT PE GSP.RO

Planul lui Tito » Barcelona crede în calificare: ”Un 2-0 la pauză şi totul e posibil”

Vilanova e optimist: din 2008, Barcelona a reușit să înscrie 4 sau mai multe goluri acasă în 59 de cazuri // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 01 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 30 aprilie 2013 21:10

Antrenorul catalan vrea ca jucătorii să judece returul pas cu pas şi să nu se pună sub presiune, gîndindu-se că trebuie să recupereze o diferenţă de 4 goluri.

Tito Vilanova a petrecut ziua de luni la centrul de pregătire al Barcelonei, analizînd alături de secundul Roura caseta primei manşe cu Bayern (0-4).

Calităţile şi slăbiciunile adversarului, dar şi propriile greşeli. Concluziile antrenorului catalan: "Pînă la 0-3 am fost mai buni şi doar faptul că Messi nu s-a aflat în plenitudinea forţelor ne-a dezechilibrat. Leo e acum OK, cred că putem răsturna situaţia".

Două sînt mesajele pe care şi-a propus să le transmită jucătorilor:
- "Targetul nostru nu e 4-0, ci un 2-0 la pauză". Exact ca împotriva Milanului, pe care a învins-o cu 4-0, după 0-2 în tur.
- "Ca să mergem la Londra trebuie să jucăm bine şi să cîştigăm. Nu să ne gîndim la un rezultat istoric".

Mundo Deportivo a dezvăluit ieri detaliile planului tactic cu care Vilanova speră să realizeze "remontada":
1. Bayern trebuie pusă sub o presiune asfixiantă din primul minut
2. Portarul Neuer, solicitat cît mai des posibil. Bombardat din toate poziţiile!
3. Trebuie evitate cornerele şi faulturile în propria jumătate. Un gol încasat ar fi fatal
4. Controlul jocului. Mingea trebuie să fie la catalani, ca-n prima repriză la Munchen

12 goluri a marcat Messi contra nemţilor în Ligă: 6 lui Leverkusen, 3 cu Stuttgart, două lui Bayern şi unul cu Werder

20 de meciuri, din 21 disputate, a cîştigat Bayern în 2013. Singurul eşec: 0-2 cu Arsenal în "optimi"

990 de ziarişti au fost acreditaţi pentru returul cu Bayern de pe Camp Nou

"Ne mobilizăm ca să întoarcem rezultatul din tur. Putem obţine calificarea" (Lionel Messi, atacant Barcelona)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”