Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   OPTIMI

VIDEO Liga Campionilor și-a mai desemnat două sfertfinaliste » PSG a învins în dublă manșă pe Chelsea

Miercuri, 09 Martie 2016

Benfica și PSG au obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce au învins pe Zenit, respectiv Chelsea

Formația din Rusia a început bine meciul și chiar dacă golul său a venit în minutul 69 prin Hulk încă mai păstra speranțe la calificare. Totul s-a năruit cu 5 minute înainte de final când Gaitan a egalat, iar în minutele de prelungiri Talisca a stabilit scorul final, 2-1 pentru Benfica și portughezii se califică cu 3-1 la general.

În cel de-al doilea meci al serii, PSG a trecut de Chelsea cu același scor înregistrat și în tur, 2-1. Francezii au deschis scorul după un sfert de oră prin Rabiot dintr-o pasă a lui Zlatan, dar în minutul 27 Diego Costa avea să egaleze. Scorul final a fost stabilit de Ibrahimovici în minutul 67.

Celelalte două sfertfinaliste s-au desemnat marți, după ce Real Madrid a învins AS Roma, scor 2-0 (4-0 la general), și Wolfsburg a trecut de Gent, scor 1-0 (4-2 la general).

Săptămâna viitoare se mai joacă:

Barcelona - Arsenal
Bayern - Juventus
Atletico Madrid - PSV
Manchester City - Dinamo Kiev

Chelsea - PSG 1-2 (Costa 27 / Rabiot 16, Ibrahimovici 67) (1-2 în tur), Dolcesport, liveTEXT  VIDEO

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Ivanovic, Cahill, Kenedy - Mikel, Fabregas - Pedro, Willian, Hazard - Costa
Rezerve: Begovic, Baba Rahman, Loftus, Matic, Oscar, Remy, Traore

PSG: Trapp - Marquinhos, Silva, Luiz, Maxwell - Rabiot, Motta, Matuidi - Di Maria, Ibrahimovici, Lucas
Rezerve: Sirigu, Augustin, Cavani, Kurzawa, Pastore, Stambouli, Van der Wiel

FINAL: Zenit - Benfica 1-2 (Hulk 69 / Gaitan 85, Talisca 90+6), (0-1 în tur), Dolcesport, liveTEXT VIDEO

Zenit: Lodigin - Anyukov, Lombaerts, Neto, Zhirkov - Mauricio, Witsel - Hulk, Danny, Kokorin - Dzyuba
Rezerve: Kerzhakov, Dolgov, Garay, Ivanov, Shatov, Smolnikov, Yusupov

Benfica: Santana - Semedo, Eliseu, Nilsson, Fejsa - Sanches, Pizzi, Gaitan, Samaris - Jonas, Mitroglou
Rezerve: Lopes, Salvio, Talisca, Jimenez, Guedes, Dias, Silvio