INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BULGARIA

Fostul jucător al lui Hagi a înscris primul gol pentru noua sa echipă, care a urcat pe locul 2

Andreas Calcan a înscris primul gol pentru Cherno More

Articol de - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 10:56 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2024 11:48

Andreas Calcan (30 de ani) a înscris primul gol pentru noua sa echipă. Aripa stângă a punctat pentru Cherno More, în etapa #29 din campionatul Bulgariei în victoria de pe teren propriu cu Levski, scor 3-1.

Calcan, plecat în iarnă de la U Cluj, a avut nevoie de 9 meciuri pentru a înscrie pentru formația din Bulgaria. A făcut-o într-un moment extrem de important, la scorul de 1-1.

Misiune imposibilă? Gigi Becali a aflat prețul pe care trebuie să-l plătească pe atacantul-revelație din Portugalia
FCSB

Calcan a înscris primul gol pentru Cherno More în Bulgaria

Cherno More, formație care a avut în primul 11 doar trei jucători străini, a învins-o pe Levski fără probleme. Ismail Isa Mustafa (34 de ani) a deschis scorul în minutul 40, însă oaspeții au dat replica repede.

Ricardinho (22 de ani) a adus egalarea în minutul 51. A ieșit la rampă Calcan. Românul a primit un cartonaș galben în minutul 65, însă două minute mai târziu a înscris golul 2 pentru echipa sa, după ce a profitat de o respingere în lateral a portarului Ivan Andonov (20 de ani).

El a rămas singur cu poarta goală în interiorul careului și a îndeplinit o simplă formalitate. Atanas Iliev (29 de ani) a înscris golul care i-a risipit emoțiile lui Cherno More. S-a terminat 3-1 pentru echipa jucătorului român, care a urcat pe locul 2 în campionatul Bulgariei, cu 61 de puncte după 29 de etape.

Lider este Ludogorets, cu 69 de puncte. Pentru Cherno More urmează duelul din deplasare cu Pirin Blagoevgrad, ultimul din sezonul regulat.

Calcan a evoluat de-a lungul carierei la Râmnicu Vâlcea, U Cluj, Willem II, Dordrecht, Almere City, Farul, Ujpest, Poli Iași, Mezokovesd și FC Argeș. În 2020, Hagi l-a vândut în Ungaria pentru 100.000 de euro.

200.000 de euroe cota lui Calcan, potrivit Transfermarkt

Andreas Calcan a reziliat în iarnă cu U Cluj, s-a ales cu jumătate din suma solicitată

Calcan a mai fost dorit și în Liga 1, dar a preferat o experiență în străinătate. Jucătorul a ajuns să se judece la un moment dat cu U Cluj la comisii, a solicitat banii până la finalul contractului, după ce a fost pus pe liber de echipa lui Ioan Ovidiu Sabău.

El a bifat doar 72 de minute în acest sezon pentru clujeni și a venit de la retrogradata FC Argeș. Deși se anunța un transfer important pentru U Cluj, Calcan a plecat de la „șepcile roșii”.

Pentru o înțelegere cifrată la aproximativ 17.000 de euro, Calcan a reziliat angajamentul cu ardelenii.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Antrenorul care a luat titlul cu FCSB explică ce se întâmplă la echipă: „Nu știu dacă Gigi Becali conduce tot”
FCSB
Lionel Messi a făcut-o din nou! Reușită de senzație în MLS » Luis Suarez a marcat golul victoriei
INTER MIAMI

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”